Teriyaki hamburger túra

1/2 4-kor keltem, 4-kor indultam, leparkoltam. Átestem biztonsági ellenőrzésen.

odaút: 2013.09.21. W6 2271 HA-LPI 6A 
felszállás 6:35 31L, leszállás 8:20 21-s pálya

Amikor legutóbb az eindhoveni repülőtéren jártunk (2013. február), az egész nem volt más, mint egy nagy építkezési terület. Akkor épült a reptéri szálloda. Az építkezésnek vége, a szálloda elkészült, a repülőtér nagyobb, szebb és jobb lett.

Nagyon kellemes, napos időben elsétáltam a legközelebbi (kb 4 km) McDonald's ig. Ettem, ittam és wifiztem egy kicsit. Majd visszasétáltam a reptérre. 

Fantasztikus volt a séta. Csend, jó levegő, napsütés. Kicsit álmos voltam, vettem egy capuccinot, kiültem a reptér ingyenes (hallod BUD??) kilátójára és miközben a kávémat szürcsölgettem megnéztem hogy szállnak fel a katonai teherszállító gépek. 2 db C-27J Spartan és 2 db C130 Hercules indult és közben még jött egy Ryanair B-738.

Megvettem Zsófinak a búcsúfiát, és a tranzitban a sajtot. 

hazaút: 2013.09.21. W6 2272 HA-LPI 3Ff
elszállás 14:30 31L, leszállás 16:36 31R

Sima, eseménytelen út. Azt hiszem ez a legjobb 1 napos út. "Kötelező" látnivaló semmi, de a séta közben be lehet látni a lakások és látom, hogy élnek a hollandok. Jól, nagyon jól. Novemberben ismétlés, bár ekkor nem számítok ilyen jó időre. 

fényképek 

Ismét Dortmundban

Mi tagadás bejött Dortmund. Jó dolog Németországban lenni. Ott nyugalom és béke van. Az emberek kedvesek és néha egészen érdekes áron lehet venni dolgokat.

odaút: 2013.08.17. W6 2291 HA-LPL 4A
felszállás 11:08 31L, leszállás 12:34 24-s pálya

Sima eseménytelen repülőút volt. Átrepültünk Budapest felett, messziről láttuk a Velencei tavat, a Balatont, elrepültünk a Fertő tó mellett is. A dortmundi leszállást követően busszal mentünk a városba, gyorsan ettünk egy wurstot, majd bejelentkeztünk a hotelbe. 

Az első programunk a Westfahlenpark volt. A metrón ült mellettünk egy család. Elég érdekes már-már homeless gyanúsak voltak. Ők is ott szálltak le, ahol mi. Kerestük, hogy melyik kijáraton kellene kimenni, a nő intett és rámutatott egy piktogramra és a helyes irányra. Hallotta, hogy nem németek vagyunk és kitalálta mit kereshetünk. Nekem az ilyen gesztusok nagyon jól esnek.

Maga a Westfahlen park egy hatalmas, rózsákkal teleültetett tökéletes kikapcsolódási és pihenési lehetőség. A rózsák a világ minden tájáról megtalálhatóak, így van magyar rózsa is. Sajnos, a többség már elvirágzott, de így is volt még látnivaló. A park közepén áll egy hatalmas TV torony is. Azt most kihagytuk. A parkban van kisvasút és libegő is. Mindkettőt kipróbáltuk. 

Visszamentünk a szállodába, és aludtunk egy kicsit. Már márciusban sem találtunk jó éttermet, így egy plázában vacsoráztunk. Vasárnap 10-kor ébredtünk. Okos ötlet, hogy hétvégén 11.30-ig van reggeli. Bőséges, finom reggelit adtak, de ez talán el is várható egy 4*-os hoteltől. 

Az állatkertbe mentünk. Mire odaértünk erősen esett az eső. Vártunk egy darabig, majd úgy döntöttünk, bemegyünk. Észrevettem, hogy a bejárat melletti shopban lehet esőkabátot venni. Miután megvettük, 2 percben belül elállt az eső. Cukkoltam is Zsófit, hogy minek vettünk esőkabátot. Később azért nagy hasznát vettük. Délután volt pingvin, oroszlánfóka, zsiráf, tigris és oroszlán etetés. 

Dortmundban volt egy borkóstoló és ott sütöttek finomságot. Lehetvékony tészta, tejföl, szalonna, sajt. Hasonló a mi tökipomposunkhoz, csak a tésztája nagyon vékony. Kb 5 perc alatt sül meg pizzasütőben.Hétfőn már csak vásárolgattunk.

hazaút: 2013.08.19. W6 2291 HA-LWR 4F
felszállás 18:18 24-s pály, leszállás 19:39 13R

fényképek 

Krétai nyaralás


Hosszú várakozás után elérkezett a nyaralás kezdete. Anyuék vittek ki a reptérre. Egész nap néztük a menetrendet. Úgy számoltam, hogy a mi gépünk repül aznap 2 kört Londonba. Féltem, nehogy belefussunk egy késébe. Már a tranzitban voltunk, amikor feltűnt, hogy csak úgy ott áll egy gép anélkül, hogy bármi mozgás lenne körülötte. Egyre gyanúsabb lett, hogy az a mi gépünk. Megkaptuk a Wizz Air egyik legújabb gépét. Április 29-e óta repül és SHARKLET-es!!! 

odaút: 2013.07.06. W6 2443 HA-LWR 6F 
felszállás 18:30 31L, leszállás 21:36 27-s pálya 

Sima, eseménytelen repülés volt. Már a leszállás folyamata zajlott, amikor a pilóta bemondta, hogy most repülünk el Santorini mellett. Szerencsénkre a mi oldalunkon volt, így láthattuk a kivilágított szigetet, de még elég fény volt ahhoz, hogy a ki nem világított részeket is látni lehessen.

Megérkezés után átvettük az autót. Egy Fiat Panda volt. Nem egy erőgép, de jól tette a dolgát. Vittük magunkkal a GPS-t és annak segítségével jutottunk el Stalida városközpontjába. Megpróbáltuk megadni a címet, de azt nem ismerte, de még a koordináták alapján sem találta. Szerencsére, a szemünk és az emlékezetezünk jó volt (google earth), így könnyen megtaláltuk a szállást. 

Bevallom, féltem a szállástól. Egyszerre volt túl olcsó és túl jó. A booking.com-on 10 fokozatú skálán lehet értékelni a szállásokat. 8 felett már jónak mondható. Ez a szállás 9,4-t kapott, ami kiemelkedően jónak számít, de 462 EUR-ért 2 főnek, 2 hétre, reggelivel(!) túl olcsónak tűnt. Jól választottunk. A szoba normál méretű, tengerre néző erkély, normális fürdőszoba és ingyenes klíma. Az apartman házat egy család üzemelteti. A reggeli változatos és finom volt. Voltak standard részei: 2 kis vaj, 2 kis lekvár, normál kenyér, kétszersült, sonka, paradicsom, uborka, sajt (normál vagy feta), narancslé, tej (vagy tea, kávé). És mindig volt valami görög finomság. Hol édes, hol sós sütemény, a háziak által készített sütemény, virslis rántotta, olívaolajjal locsolt kenyér paradicsompürével és friss sajttal. Szóval bőven elég és finom volt. A háziak nagyon kedvesek voltak. Ott élt a fiúk családja is. Egyik este valami családi ünnepség volt. Sütöttek a kertben. Egyszer csak jön a házigazda fia, hogy "barbecue time" és kaptunk sült bárányt tzatzikivel, kruplival és borral, de volt, hogy rakit hoztak. Az utolsó nap még saját olívaolajat is kaptunk. Igazi görögös vendégszeretet. 

Egy dolog azért egy kicsit zavart. A legtöbb vendég 2-2 fiú volt. Lehet, hogy a szállás fent van a "gélyfrendlihotelekpontgéeren"? :)))

Nagyon jó volt a 2 hetes szabadság. Tudtunk kirándulni is és pihenni is. Az első nap délig aludtunk!

Lassithi fennsík 
Az első kirándulásunk színhelye volt. A fennsík arról híres, hogy régen sok száz szélmalom húzta fel a vizet. Ez a sziget egyik mezőgazdasági területe. Ma már csak néhány szélmalom van, az is inkább turista csalogatónak. Találtunk egy érdekes múzeumot, ami úgy hirdeti magát, hogy használjuk a fényképezőt és vigyük el a hírüket a nagyvilágba. Tulajdonképpen néhány kunyhó, ami bemutatja, hogy hol élt az ember néhány ezer éve és milyen eszközei voltak. Azon lepődtem meg, hogy sok ezer évvel ezelőtt már nem is élnék ilyen idősen. 

Van még néhány emlék az űrrepülésről is. Szerintem a vendéglős maga építette, de alapvetően jó pofa dolog. Utána a Dikteon Andron cseppkőbarlangba mentünk. A legenda szerint ez Zeusz születésének helye. Érdekes érzés, amikor nyári 30+ fokból az ember néhány lépés alatt leér a hideg barlangba. Találtunk egy állatparknak hívott részt, ahol mindenféle őshonos állatot (szamár, kecske, nyúl, stb.) lehetett megnézni. Haza felé még megálltunk Agios Nikolaosban. 

Samaria szurdok 
Na ez az a program, amiről már a túra közben megállapítottuk, hogy kár lett volna kihagyni, de kár volt eljönni. Nem kis ellentmondás. Ide saját szervezésben elég körülményes eljönni. Először is, ez a sziget nyugati oldalán van. A szurdok bejárata messze van minden lakott településtől a sziget közepén, oda csak busszal vagy taxival lehet eljutni. A szurdok végén lévő települést csak hajóval lehet megközelíteni. A technikai nehézségek miatt befizettünk egy helyi irodánál. 

Reggel 6-kor indult a busz (a háziak csomagoltak nekünk kaját!). Sajnos több, mint 4 órás volt az út - 2 megállóval - a szurdok bejáratáig. Maga a szurdok 13+3 km hosszú. 1250 méter magasról kell lejutni a tengerszintre. A táj lenyűgözően szép. Tényleg látni kell. Azt nem árt tudni, hogy ide csak a saját lábán juthat be és ki valaki. Út nincs, csak gyalogösvény, köves-sziklás terep. Gyakran kell átkelni ugyanazon a patakon. Legtöbb helyen nincs híd, csak a folyóba tett kövek. Ez így nem tűnik vészesnek, de a nagy szintkülönbség, a meleg, a tűző nap és kemény terep nagyon kimerítő tud lenni. 

A másnapi izomláz az átlagos edzettségű embernek garantált. A problémáim a 4. és 5. km között kezdődtek. A Teneriffén és az Oszoly hegyen letesztelt túracipőm annyira feltörte mindkét nagylábujjam, hogy nem tudtam lefelé menni a hegyen. Márpedig 13 km 99,9% hegyről való lemenetelt jelent. Sikerült találnom egy olyan járásmódot, amivel a kislábujjaimra nehezedett a terhelés. 

A sérüléseim miatt lassan értünk ki a szurdokból, közelgett a hajó indulása, így az utolsó 3 km-t, ami nem más mint közönséges út, már egy helyi vállalkozás kisbuszával tettük meg. A buszon nem volt rendszám! :)) 

17 órával azután, hogy a busz felvett minket, hazaértünk. A hazaúton volt egy aranyos jelenet. Mindenki holt fáradtan ült a helyén, a sofőr próbált a szűk utcákban manőverezni a busszal, de néha 1-2 percre bedugultunk. Az egyik ilyen helyen a mi oldalunkon megláttunk egy rakás öreglányt, amint táncikálnak. A hangulat kb olyan volt, mint régen a SZOT üdülőkben az ismerkedési esten. Minden buszban pihenő ember nézte a táncoló anyókákat és jókat nevetett. Azt a 2 perces dugót senki sem bánta. 

Cipőmizéria
Hála a szurdok túrának, négy lábujjamon úgy néz ki a köröm, mintha kékre festettem volna. Pedig csak véraláfutásos. A köröm alatti véraláfutás miatt az adott lábujjak meg is dagadtak. A bal lábamon a kisujjról hiányzott a bőr. Na ja az a fehér zokni csak piros lett valamitől. Egyetlen cipőmet, papucsomat sem tudtam felvenni. Első próbálkozásra vettünk egy olyan klasszikus strandpapucsot, ami a nagylábujj és a mellette lévő ujj között tart és csak két pántja van. Biztos ismeritek. Jó is lett volna, ha nem bökött volna. De bökött. Ahol a két pánt találkozik a papucs talpával. Ez nem jött be. 1-2 nap után megtaláltam a tökéletes megoldást, a műanyag zárt, de szellőző strandpapucsot.

Heraklion 1.
A szurdok túra alatt beszerzett izomláz és lábsérülések miatt a következő túránk lightos volt. Van egy akvárium (nem egy, hanem sok), ahol bemutatják a tengerek élővilágát az apró csikóhaltól a nagy cápáig. Találtunk egy dinokiállítást is. Sétáltunk a városban. Egy hangulatos kis téren beültünk egy kávéházba. 

Spinalonga
Ez egy kis sziget meglehetősen közel Krétához. A hajó kb 20 perc alatt ért oda. Bő egy óránk volt a szigeten, ami korábban erőd volt, de 1904-től 1957-ig a krétai leprások szigete volt. Az egy óra elég volt arra, hogy körbe sétáljuk a kis szigetet és benézzünk azokba a romokba, ami megmaradt. A kikötőben ebédeltünk, majd nagy nehezen megtaláltunk a milatosi cseppkőbarlangot. Bemenni csak elemlámpa segítségével négykézláb lehet. Mivel denevérek lakják a barlangot, elemlámpák nem volt, az okostelefon elemlámpa funkciója kevés volt, így kihagytuk. 

Knossos - Gortyn - Festos - Matala ... avagy romok minden mennyisében.
A legendák szerint a virágzó minószi királyságot és annak udvarát a Santorini-i vulkán felrobbanása és az emiatt kialakuló szökőár pusztította el. Talán ez Kréta leghíresebb idegenforgalmi látványossága. Gortynban római kori romok láthatóak. Itt található az első krétai polgári törvénykönyv, természetesen kőbe vésve. Érdekessége, hogy amíg a páratlan sorokat balról jobbra kell olvasni, addig a páros sorokat jobbról balra.

Festost Knossos kistestvérének hívják. Míg Knossosban rengeteg a turista és az épületekbe nem lehet bemenni, addig Festosban alig voltak és szinte minden hova be lehetett menni. 

Matala a sziklákba vájt üregeiről híres. Ezekben régen emberek éltek, a 60-s években a hippik lakták. Ma már csak üres lyukak, amit a turisták nézegetnek.

Földrajzból viszont csúnyán buktam. Azért is jöttünk ide és főleg azért délután, hogy innen nézzük meg a naplementét. Kréta kelet-nyugati fekvésű. Matala a sziget déli részén van, így azt hittem, hogy innen akadálytalanul látjuk a tengerbe lenyugvó napot. Hát nem. A nap tőlünk északra ment le. Nem láttuk csak azt, ahogy a nap lemegy a tőlünk északra lévő hegyek mögött. 

Santorini
Ez volt a második, helyi irodában befizetett utunk. A reggeli buszozás, kis utcákban való manőverezés után megérkeztünk Heraklion kikötőjébe. Már ott várt ránk a Golden Blaze nevű katamarán. Ezzel kb 2,5 óra alatt értünk át a 120 km-re lévő Santorinire. Beszálláskor vettünk Zsófinak egy akkora cukros fánkot, mint amekkora az arca. Később kért még egyet. Nem sokkal a kiszállás előtt ki akart menni wc-re, de jött vissza, mert a wc-be azok jártak, akik a szájukon át ürítették a gyomruk tartalmát. 

Néha kimentem a hátsó nyitott fedélzetre és ez után vettem észre, hogy néhány utas nem mosolyog, hanem ül kezében egy nagy zacskóval. Közel egy időben érkezett meg Santorinire a három katamarán hajó, így elég macerás volt a közlekedés. 

Busszal mentünk Oiaba. A buszon elmondta az idegenvezető, hogy Oia drága (ezt én is tudtam), de ő javasol egy olcsó éttermet. Megint bebizonyosodott, hogy nem szabad bedőlni az idegenvezetőnek. Az általa javasolt, eldugott kis utcában lévő helyen 7,50 EUR volt egy görög saláta, míg a "drága", kalderára néző helyen 5,50 EUR. 

Oia után még megnéztük Firat és Kamarit is. Mindhárom helyen bő 1-1 órát lehettünk. Santorinin végre kaptam rendes gyros pitát. Az igazi, olcsó 2-2,5 EUR-s árút - igaz 2,60-ért - de nem az olyat, amit Krétán adtak 3 EUR-ért. Az általam kedvelt gyros pita az alábbiak szerint készül: A pitát fűszeres olajba mártják, megsütik. Utána megkenik tzatzikivel (igen kenik, mert az ott marad és nem folyik le), utána jön a paradicsom, a hagyma, a hús, pár szem sültkrumpli és a pitát betekerik tölcsér formára. A krtétai pita ennél nagyobb, több benne az "anyag". A pitát ugyanúgy megsütik, beletesznek mindent, kivéve a krumplit. Betekerik tölcsérbe, betekerik egy zsírpapírba és beleszórják a krumplit. Hiába több, mégsem olyan, mint a kis pita. 

Firaban és Kamariban is ettem 1-1 kis pitát. A hazafelé vezető úton már nem láttam zacskós utast. Viszont láttuk a naplementét, a sziget északi oldalán. Ki érti ezt?

Heraklion 2.
Ismét megnéztük a fővárost. Zsófi szerint volt ott két kút, amit érdemes megtalálni. Az egyiket könnyen megtaláltuk. Köré települt egy kávéház. A másik kutat sehol sem találtuk. Pedig ez volt az érdekesebb, mert a leírás szerint itt üveg mögött, de látható az ókori vízvezeték nyoma. Bejártuk a környéket, de nem találtuk. Már feladtuk, amikor nekem gyanús lett, hogy ez az a kút lesz, ami mellett pár napja kávéztunk és aznap is többször elmentünk. Igazam lett. A kb 10 méter átmérőjű kútban 2 db ablak mögött tényleg látszik valami, ami egykor vízvezeték is lehetett.

És a többi nap? 
A többi nap nem csináltunk semmit. Néha lementünk a strandra, de volt hogy csak aludtunk, Unóztunk, olvastunk. 

A krétai közlekedésről
Én még ilyen kuszaságot nem láttam. Stalidát az út szeli ketté középen kettős záróvonallal. Gyalogosan át lehet kelni az út alatt, de autóval sehogy. Illetve kb 10 km-s kerülővel. De ez itt senkit nem zavar. A kettős záróvonal is csak egy festékcsík. Nem árok, nem betonfal, nem aknamező. A fennsíkon láttam olyan utat, ahol fel volt festve a kettős záróvonal, majd újrafestették az eredetitől 1,5-2 méterre. Van a New Road nevű út. 2*1 széles sáv + 1-1 szűk leállósáv. Teljesen természetes, hogy a lassabb autók a leállósávon mennek. De azért ott is óvatosnak kell lenni, mert néhány okos turista ott áll meg fényképezkedni. Találtunk egy benzinkutat, ami már bezárt. A kút kihajtójánál valaki elvitte az esőelvezető fedelét, így ott most egy 20-25 cm széles és legalább ugyanilyen mély árok van. Aki nem figyel és belehajt, annak annyi. Az autóútra visszatérni csak a lehajtón lehet, egy kicsit szemben a menetiránnyal. 

hazaút: 2013.07.20. W6 2444 HA-LPD 27F
felszállás 22:36 27-s pálya, leszállás 23:30 13R

A nyaralás megkoronázásaként kaptunk egy Budapest felőli leszállást. Mind a leszállást, mind a felszállást lelkesen megtapsolta a közönség.

Vicceskedtünk a szurdokban. Zsófi ment elől, én mögöttem. Néhány követ nem léptem át teljesen, kicsit belerúgtam, azok meg gördültek tovább.
Zsófi: hallom, ahogy a talpad alatt görögnek a kövek.
Én: Na persze, hiszen ezek görög kövek.

fényképek 

Blitzschnell einkaufen in Dortmund

Imádok repülni, de túl sok volt már az 1 napos eindhoveni és brüsszeli út. Valami újat kerestem és találtam. Amikor meghallottam, hogy a Wizz Air Debrecenből repül Dortmundba, akkor támadt egy gondolatom. A gép csak nem egy Budapest-Dortmund-Debrecen-Dortmund-Budapest útvonalat repül? Mert ha azt, akkor az egy remek 1 napos lehetőség. 

A márciusi látogatáskor megtetszett Dortmund, így kihasználva a remek menetrendet, április elején lefoglaltuk a mai utat. Teljesen jól működött a logikám. Ugyanazzal a géppel, ugyanazzal a személyzettel jöttünk vissza.

odaút: 2013.06.07. W6 2291 HA-LPF 7F
felszállás 11:16 31L, leszállás 12:43 06-s pálya

Nagyon szép utunk volt Dortmundig, a leszállás előtt egy kicsit döcögött, de nem volt vészes. Mivel nagyon kevés időnk volt, a buszra várni kellett volna, elvettük a kezünket a szívünkről és taxival mentünk a városba. Egyébként csak kb 10 EUR-ral drágább, mint a busz. 

Rögtön a bevásárló utca felé vettük az irányt. Zsófi híres 5 EUR-s Madonna pólóiból most is befigyelt néhány (6 db). Utána jött a Karstadt és az én 10 EUR-s pólóimból is jött velünk néhány (7 db). Vettünk még egy rövidnadrágot is nekem.

Megéheztünk. Volt a sétáló utca közepén egy wurstos. Ha kérjük, akkor egy géppel felvágják a finom kolbászt. Közeledett a reptérre indulás időpontja, visszamentünk a vasútállomásra. Láttuk, hogy a reptéri busz pont bent áll, de nagyon sok az utas. Maradt a jól bevált taxizás. 

hazaút: 2013.06.07. W6 2292 HA-LPF 4F 
felszállás 18:33 06-s pálya, leszállás 20:02 31R

Fapados terminálok
Budapesten sajnos a Wizz Air is elkezdte használni a bádogterminált. Ez valami egetverően botrányosan sz.r. 2-300 méter séta a felülről zárt folyosóban, majd egy levegő és minden elemi szociális lehetőség (wc, pad, klíma) nélküli csarnokban kell állni és várni. Azt hittem ennél rosszabb már nincs. 

Dortmundban kitalálták az utasfőzőt. Amikor átmegyünk a beszállókártya és útlevél ellenőrzésen, akkor lemegyünk egy lépcsőházban, majd egy utasfolyosó szerű valamiben kell várni. Attól szép, hogy ez a folyosó a betonon van, a belmagassága talán 2 méter és az oldalfalai üvegből vannak. Igen, egy valódi üvegház, amit még a beton hője is melegít. Amikor kiengedtek az üvegházból a tűző napra, szinte fáztam. Na jó kicsit költői túlzás volt, de a betonon jól érezhetően alacsonyabb volt a hőmérséklet.Annyira megtetszett Dortmund és még annyi mindent nem láttunk, hogy még visszafogunk menni. Már meg is vettük a következő útra a jegyet. :)))

fényképek