odaút: 2025.08.16. W6 2367 HA-LVI 35F
felszállás: 7:18 13L, leszállás: 9:20 06
Szombat
Sima eseménytelen volt az út, most először jártunk a párizsi
Orly reptéren. Metróval mentünk a szállásra, útközben reggeliztünk egy kicsit.
A csomagok lerakása után nem lehetett más a cél, mint az Eiffel torony. Kb 1,5 óra
alatt jutottunk el a kasszákig és onnan a torony tetejére. A ragyogó szép időben
jó messzire el lehetett látni. A torony után megvacsoráztunk. Elég korainak tűnik,
de akinek hajnal ½ 3-kor csörög az órája, annak a délután 5 óra már vacsoraidő.
Vasárnap
A szállodánktól nem messze reggeliztünk, majd utána a
Diadalívhez mentünk. Ott egy kicsit szétváltunk. Én a felszínen közelítettem
meg. Ez csak azért érdekes, mert a Diadalív egy 4 sávos körforgalom közepén van
és elég gyorsnak kell lenni, hogy átjuss. Régen 6 sáv volt, de a belső kettőt
lezárták. A többiek a föld alatt jöttek. 284 lépcsőt kell megmásznia annak, aki
fel akar jutni a tetőre. Ebből 234 csigalépcső. Bele lehet szédülni, míg felér
az ember. A tetőről látható szinte az egész Párizs. Emberközelibb onnan nézni,
mint az Eiffel toronyból. Talán nem mindenki tudja, de Párizsnak 3 diadalíve
van. Az első a Louvre előtt, annak neve Arc de Triomphe du Carussel, a második,
amit megmásztunk, az Arc de Triomphe, a harmadik a Défense negydben van, a
Grande Arche. Ez a három teljesen egyvonalban van. Ha megáll az ember a Louvre
előtt, akkor átlátni a másik két diadalíven.
Miután lejöttünk, egy kicsit sétáltunk a Champs-Élysées-n,
ettünk valamit, majd szétváltunk a barátainktól. Az időben korlátozott
hosszúságú utazás miatt ők a Louvre-ba mentek, mi a Notre Dame-ba. Pár éve
arról beszélgettünk Zsófival, hogy rég voltunk Párizsba és el kellene menni.
Napokkal később égett le a Notre Dame. Megfogadtuk, hogy ha kinyit, akkor
megyünk. Betartottuk, amit megígértünk. A templomokban szokás, hogy némi anyagi
ellenszolgáltatásért cserében gyertyát gyújthatsz valakiért/valamiért. A XXI.
század beköltözött ide is. Már nem kell az aprópénz, ott van a paypassos POS,
csak érintsd a kártyád, és kész. Nem néztem meg, mennyi egy értintés. Pár éve
Dublinban láttam hasonlót, de ott utcazenészeket lehetett támogatni így.
Beültünk egy kávézóba, ettünk finom sajtot, ittunk kávét, A Louvre-nál
találkoztunk a barátainkkal. Visszamentünk a szállásra, a környéken vacsoráztunk,
majd visszamentünk a Louvre-hoz csinálni 1-2 éjszakai képet. Az este 10 órakor
kezdődő Eiffel torony extra díszkivilágítást onnan néztük meg, mert nem értünk
volna át.
Hétfő
Az előző napi helyen reggeliztünk, majd a Pigalle, Moulin Rouge,
Sacre Coeur következett. Ismét szétváltunk. Mi elmentünk egy 1 órás
sétahajókázásra. A legjobb program (sajnálhatja, aki lemarad). A hajón nem volt
tömeg, sütött a nap, láttuk Párizs nevezetességeinek egy nagy részét. Ismét
kávéztunk, sajtoztunk. Az Eiffel torony közelében találkoztunk, vacsoráztunk.
Azt tudtuk, hogy minden kerek órakor van a speciális díszkivilágítás, de azt
nem tudtuk, mikor van az első. Reméltük, hogy este 9-kor. Nyáron nem. Este
10-kor volt. A torony egy kellemes sárgás fénnyel van megvilágítva, de kerek
órakor 5 percig kap egy extra megvilágítást. Mintha ezer vaku villanna, látszólag
össze-vissza. Ez egy gyémántos csillogást ad a toronynak.
Kedd
Reggel korán keltünk és mentünk a reptérre.
hazaút: 2025.08.19. W6 2368 9H-WDP 35F
felszállás: 10:16 07, leszállás: 12:02 13R
Mindez lépésszámban:
|
szombat
|
14 047
|
|
vasárnap
|
25 389
|
|
hétfő
|
20 820
|
|
kedd
|
5 742
|
|
összesen
|
65 998
|