A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Berlin. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Berlin. Összes bejegyzés megjelenítése

Si-hu-hu-hu

Talán egyetlen olvasóm se tudja, hogy pontosan merre van Heiligendamm vagy Bad Doberan (kivéve, akiknek meséltem róla). Fent északon a Balti tenger partján, közel Rostockhoz.

Kisgyermek koromban (1978.) megállapították, hogy asztmám van. 1982-ben megkérdezték, hogy lenne-e kedvem elmenni 4 hétre az NDK-ba egy szanatóriumba nyaralni? Persze, hogy volt. Későn szóltak, így csak 3. számú tartalék lehettem. Néhány héttel az utazás előtt jöttek az izgalmas hírek. 1 ember lemondta, utána még egy. Abban a tudatban csomagoltam az utazás előtti nap, hogy még nem tudtam, utazhatok-e? Az utazás napján hajnalban jött a jó hír. Még egy lemondás. Utaztam. Még egy ember nem jött el, így a 4. számú tartalék is utazott. A következő évben mi voltunk az 1. és 2. számú utazók. A csoportban én voltam a legfiatalabb, a legidősebb akkor érettségizett. 29-en voltunk egy kísérővel.

Nagyon más világ volt. Csak 50 NDK márkát vihettünk magunkkal és a bőröndbe leltárt is kellett tenni a benne lévő dolgokról (10 póló, 8 alsógatya, stb.). Berlinig repülővel mentünk. Megérkezés után a bőröndöket betettük egy Barkasba, ami elindult. Mi buszra szálltunk. Kaptunk egy berlini buszos városnézést. A nyugati oldalt messziről elkerültük, a falat sem láthattuk. Utána elindultunk Heiligendammba. Útközben megálltunk enni, inni, focizni. Utóbbi érdekes dolog egy rakás asztmás gyereknek. Megérkeztünk a szállásunkra. A bőröndökre még órákat kellett várni. Hazafelé is órákkal előbb indultak el a csomagok, mint mi. Ki lehet találni, mi történt velük azokban az órákban.

A szállásunk közvetlen a tengerparton volt. Délelőtt kezelések voltak. Különböző szobákban kellett 5-15 percet tartózkodni. Mindegyikben valamit elporlasztottak a levegőben és azt kellett belélegezni. Az egyik szobában akkora köd volt, hogy a mellettem ülőt nem láttam, csak hallottam. Volt még egy kezelés, ami szerintem kimeríti a gyermekkínzás fogalmát. Beálltunk egy kádba, jött a nővérke. A két kezében 1-1 slag. Az egyikből meleg víz jött, a másikból hideg. Előbb az egyikkel locsolt le térdtől lefelé, utána a másikkal. Aki azt hiszi, hogy a hideg után a meleg jól esett, az téved. A szervezet csak a hőmérséklet különbséget érzi. 5 percig tartott. Állítólag jót tesz a vérkeringésnek.

Délután szabad program volt, ami lehetett:

  • napozás és fürdés a Balti tengerben (ami iszonyú hideg)
  • focizás (hurrá)
  • utazás gőzmozdonnyal Bad Doberanba vagy Kühlungsbornba. A vonat neve Molli volt. Bad Doberanba mentünk, mert azt jobban szerettük. A bökkenő, hogy 1,20 vagy 1,50 márka volt a vonatjegy, de nekünk csak 50 márkánk volt. A nagyok tanácsára nem vettünk vonatjegyet. Amikor jött a kalauz, eljátszottuk, hogy semmilyen nyelven nem tudunk. 2-3 napig próbálkozott. Feladta. Egyszer jött, ránk mosolygott, legyintett és továbbment. Az egyikünk megszólalt. Danke schön. Azt a fejet…

Hát ide szerettem volna visszamenni. Erről szólt ez a kis utazás, és még valamiről.

Hétfő

odaút: 2025.07.28. FR197 SP-RNB 28A

felszállás: 6:33 31L, leszállás: 7:38 24R

Sima eseménytelen út volt. A repülőtérről vonattal mentünk tovább. Először egy 4 órás út várt ránk. Ez egy Regionalbahn volt, ami minden bokorban megállt. 29 állomást kellett utaznunk. Volt még egy trükk is benne. Az egyik állomáson (Schwerin Hauptbahnhof) át kellett szállni egy másik vonatra. Ha jól láttam, onnan már nem villamosított a pálya. 5 percünk lett volna átszállni a végállomáson (Wismar) a Bad Doberanba tartó vonatra. 10 percet késtünk, de a vonat megvárt minket. Nagyon cuki kisvonat ment tovább. Amikor megérkeztünk, az első dolog, amit megláttam Bad Doberan vasútállomásán, az a kedvenc gőzmozdonyom volt. Még mindig jár. Elfoglaltuk a szállást, ami közvetlen a főutcán a gőzvasút 1. állomásánál volt. Ott csilingelt az ablakunk előtt. Egy könnyű ebéd után és a másnapra ígért eső miatt elvonatoztunk Heiligendammba. Szerelmes lettem a vonatozásba. Annyira cuki. Bad Doberanban alig füstöl, lassan megy, csilingel, de amint kiér a városból, rákapcsol, jön a fekete füst, zakatol, kint lehet állni a kocsi nyitott részére, és élvezni a sebességet. Kb 40 km/h-val mehet. Ezért is tart a 15,4 km út kb ¾ órát. 8 megállója van.

Azt tudtam, hogy az az épület már nincs meg, ahol annak idején voltam, mert a rossz műszaki állapota miatt lebontották, de visszaépítették eredeti állapotában. Régen ez a hely az európai uralkodók kedvenc nyaralóhelye volt. Manapság a gazdag németek nyaralóhelye. Az épületeket körbekerítették, bemenni csak a szálló vendégeknek szabad. Látni mindent láthattam, de megközelíteni csak kb 50 méterre lehetett.

2 órát sétáltunk a tengerparton, mászkáltam a sziklákon. Visszavonatoztunk Bad Doberanba. Egy vacsora után lefeküdtünk. Hosszú volt a nap.

Kedd

Reggeli után újra felpattantunk a Mollira és elmentünk a másik végére Kühlungsbornba. Lesétáltunk a tengerpartra. Volt egy óriáskerék, felültünk rá. 1 jegyért 3 kört ment. Utána egy tengerparti étteremben ebédeltünk. Átültünk egy kávézóba. Kicsit szürreális volt a látvány. Tőlem balra a tengerpart, fürdőruhás, napozó emberekkel. Néhány ember a vízben (elég kevés), tőlem jobbra hosszúnadrágos, kabátos emberek sétáltak. Az időjárás alapján ők voltak a bölcsek, a tengerparti népségnek biztos volt jegesmedve őse. Hazafelé is a Mollival mentünk. A vacsoránkat a Lidlben vettük meg.

Szerda

Maradtunk Bad Doberanban. Ez egy nagyon aranyos kisváros. Van egy nyáriszánkó pályája is. 3-3 kört mentünk, és elég sokat álltunk sorban. A sok ácsorgásban elfáradtunk, egy kicsit pihentünk, majd visszamentünk a gőzmozdonnyal Heiligendammba és a vasúti pályaudvarocska éttermében vacsoráztunk. Este korán lefeküdtünk, mert másnap korán szólt az óra.

Csütörtök

Reggeli után elvonatoztunk Rostockba. Onnan ICE-vel mentünk Berlinbe. Csak 1 helyen állt meg útközben. Teljesen csendes, nagyon gyors. A rekordsebesség, amit láttunk a kijelzőn 228 km/h volt. Zsófinak sikerült is lefotóznia. Útközben ettünk is. Berlinbe való megérkezésünk után elfoglaltuk a szállást. Zsófi rám nézett, mondta, hogy leettem magam. Pólócsere következett volna. Amikor a fejem közelébe ért a leevett rész, rájöttem, hogy nem leettem magam, hanem valaki pocakon sz@rt. Pólócsere után elmentünk az állatkertbe. Panda szeretnék lenni. Eszik, alszik, játszik. Nyugodt élet, semmi stressz. A szállodával szemben volt egy vietnámi étterem, ott vacsoráztunk.

Péntek

Aki ismer, az tudja mennyire szeretem a repülést. Az Aeroparkban dolgozik egy ember, akinek szerintem kerozin folyik az ereiben. Úgy szokta őt bemutatni egy pilóta, hogy Balázs az az ember, akinek semmilyen papírja nincs a repülésről, de mindent tud róla. Ő csinált egy videót a Tempelhof repülőtérről. Kedvet csinált hozzá. (A 2024. évi nyaralásra is az ő videója adta meg a kezdőlökést.)

Az épület döbbenetes méretű. Arról volt ismert, hogy a repülőgépek az épület előtti fedett részre tudtak beállni. A reptér évek óta bezárt, de a berliniek nem engedték felszámolni. A reptér közpark lett, a döbbenetes épületet részben újrahasznosítják, illetve érdeklődőknek mutogatják. Egy számadat megmaradt bennem. Ha minden ajtóhoz lenne egy kulcsom, akkor 44.000 kulcsom lenne. Amikor megérkeztünk a félkör alakú épülethez, akkor onnan 20 perc erőltetett tempójú séta kellett, hogy megkerüljük a fél épületet és megérkezzünk a parkba. 2 órás volt a vezetett séta. Láttuk az indulási és érkezési csarnokot. Régen ugyanott volt, nem volt elkülönítve, mint mostanában. Voltunk a pincében, láttuk azokat a falfestményeket, amiket a bombázások során festettek. Jártunk a sportpályán és az egyik hangárban is. Ott áll 3 repülő, valaki megkérdezte, hogy ezek milyen gépek. Az idegenvezető nem tudta pontosan. Mesélte, hogy volt mindegyik gépnél 1-1 tábla, de eltűntek. Ott voltak a sarokban. Balázs mindent tudott volna a gépekről. Köszi a tippet Balázs! A tető alá most nem lehetett bemenni, mert karbantartási munkákat végeztek és az egész felvonulási terület volt.

A túra után visszamentünk a szállásra a csomagokért, majd irány a reptér.

hazaút: 2025.08.01. FR206 9H-VVH 30A

felszállás: 19:57 24R, leszállás: 21:05 13R

Nagyon fárasztó, de élményekben gazdag út volt. Ugyanez a számok nyelvén lépésszámban:

hétfő

15.073

kedd

9.997

szerda

8.933

csütörtök

16.823

péntek

20.935

összesen

71.161

Levezetésként még egy kis apróság. Hazaértünk hullafáradtan. Indulás előtt kikapcsoltam a gázkazánt, hogy ne tartsa melegen 5 napig feleslegesen a bojlerben a melegvizet. Hazaértünk, bekapcsoltam a kazánt, majd pár másodperc múlva hibajelzéssel leállt. Újra indítottam, megint leállt. Zsófi kikereste a hibakódot. Elektromos hiba riasztással. Hogy az a … A nyár közepén egy még garanciális készülékkel. Ránéztem még egyszer. Kinyitottam a gázcsapot, újraindítottam és láss csodát, elindult. Azóta is megy. Gáz nélkül a világ legjobb gázkazánja se megy.

A repülés 50 órája

Az ötletet két héttel az indulás előtt kaptuk. Azok a barátaink, akik a londoni HP+ABBA túra ötleteit adták, mesélték, hogy mennek Berlinbe az ILA-ra (repülési és űrutazási kiállítás). Pénteken túristáskodnak, szombat-vasárnap van a közönség nap az ILA-n. Hívtak magukkal. Zsófi azt mondta, nem tud szabira jönni, mert azon a héten lép be egy új kolléga. Mondtam, hogy péntek este is megy repülő. Rábólintott. Gyorsan megvettük a repjegyet és a belépőket.

odaút: 2024.06.07. FR 3306 9H-VVC 6F
felszállás: 21:35 31L, leszállás: 22:39 25R pálya

Sima repülés után megérkeztünk Berlinbe. Mivel a program a reptéren volt, ezért egy reptérhez közeli szállást választottunk. Sajnos éjjel már nem ment oda semmi, gyalog sem lehetett odamenni, így maradt a taxi. Én kis naiv azt hittem lehet kártyával fizetni a taxiban. Nem lehet. Másnap visszamentünk a reptérre kp-t felvenni, onnan menni akartunk S-Bahn-nal 2 megállót, majd az ingyenes Shuttle busszal a kiállításra. Egymás után maradtak ki az S-Bahnok, így taxival mentünk a kiállításra. Gyorsan átestünk a biztonsági ellenőrzésen, majd elkezdődött a varázslat.

Azt hiszem, csak repülés-rajongók érthetik meg, miért áll az ember hosszú órákat sorban a tűző napon, hogy utána pár percet töltsön egy repülőgépben. Időrendi sorrend nélkül az alábbi gépekben jártam: Boeing 707 AWACS, C-130 (első tiszt ülésében is ültem) Airbus A310 Zero G, C-17 Globmaster III, KC-46, Airbus A400M. De a csúcs az Emirates A380 volt.

Amikor megtudtam, hogy láthatom ezt a csodát, nem hittem el. És amikor megérkeztünk, ott állt ez a hatalmas gép. Zseniálisan megoldották, hogy mindent láthassunk. Bal oldalt hátul engedtek be. Végigjártuk a turista osztályt. Utána a hátsó lépcsőn felmentünk a business osztályra. Az emelet leghátsó részén egy hangulatos kis bár van. A business osztályon fantasztikus nagy a hely. A székek elhelyezése miatt minden második sorban nem lehet kilátni az ablakon, mert a szék és az ablak között egy kis szekrény van. Az első osztályon még nagyobb a hely és egy ajtóval teljesen lezárható a saját rész. Innen lementünk az alsó szintre, ahol megnéztük a prémium turista osztályt. Lenyűgözött a gép. Meseszép egyenruhájú stuvik voltak mindenhol.

Közben légibemutatók is voltak. Eurofighter, F-35, Tornádó, helikopterek, A400M. Repült az A321XLR. Ennek az az érdekessége, hogy még nincs meg az engedélye, de még az idén forgalomba fog állni és képes lesz 11 órát repülni.

Taxival mentünk vissza a szállodába. A 13.646 lépés nem volt vészesen sok, de a több órás sorban állások a tűző napon és a tötyörgés nagyon fárasztó. Szinte semmi erőnk nem maradt. Kb 500 méterre volt egy pizzázó, de kiderült, hogy a szállodánkban is lehet kapni pizzát. Tökéletes volt.

Másnap is taxival mentünk volna be, de egy lány meghallotta és mondta, hogy ő már hívott UBER-t, így együtt mentünk ki. A korábban írt gépek közül többe csak vasárnap jutottunk be. Az Emirates A380-n mentünk még egy kört.  

Délután 5 előtt jöttünk el, shuttle busszal mentünk az S-Bahn-hoz, onnan bementünk Berlinbe, ettünk egy finom fagyit, majd irány vissza a reptérre. 14.603 lépés

hazaút: 2024.06.09. FR 196 SP-RKD 6F
felszállás: 21:35 25R, leszállás: 23:45 13R

 

Berlin, biztos nem utoljára

Eredetileg egy nyugodt, laza kényelmes kirándulást terveztünk. Hogy sikerült-e megvalósítani a tervet az már más kérdés.

odaút: 2022.06.04 W6 2315 HA-LYG 6F
felszállás: 6:09 13L, leszállás: 7:22 07L
 
Leszállás után a S9-es vonattal indultunk a szállásunk felé. A metróállomástól gyalog mentünk a szállásra. Berlin még aludt. Az utcák üresek voltak, forgalom szinte semmi. A Chekpoint Charlie mellett mentünk el. Alig volt ott valaki. Napközben nagyon sokan vannak ott. A szálláson megkaptuk a szobát, letettük a cuccokat és elkezdtünk sétálni. Pótreggeliztünk, majd az Unter den Linden elsétáltunk a Brandenburg kapuhoz, onnan a Bundestaghoz. Egy órát álltunk sorban, hogy másnap bejussunk a Bundestagba és felmessünk a kupolába. Elsétáltunk a Potsdamer Platzra kicsit shoppingoltunk, majd gyalog hazasétáltunk a szállásra. Gyalog mentünk vacsorázni.  27.010 lépés volt a nap végén

Vasárnap a reggeli után a Bundestag következett. a tetőről nagyon szép a kilátás Berlinre. Az informárciós füzet alapján minden nagyobb épületet be lehetett azonosítani. Utána felsétálunk a Bundestag üvegkupolájába. Onnan még izgalmasabb a panoráma, de az egy üvegház, szóval nyáron senki nem fázhat amíg a kupola alatt van. Ebéd után az Alexander Platzra mentünk. Felmentünk a TV toronyba, ahonnan 203 méter magasról nézhettük meg a várost. Ott fent kitaláltam, hogy sétahajózni szeretnék. Egy órát hajókáztunk. Kb a toronytól indult és a Bundestagig ment.
Nem voltunk éhesek, így csak a szálloda recepcióján vett szendvics volt a vacsora. 15.538 lépés volt az aznapi adag.
 
Hétfőn már csak hazajöttünk. Így is 7.300 lépés volt mire hazaértünk.

Az időjárásra egy szavunk se lehet. Szombaton egy picit hideg volt reggel, de 9-től már jó volt az idő. Vasárnap hét ágra sütött a nap. Hétfőn nagy dilemmában voltunk. 3 féle módon juthattunk el a főpályaudvarra. Gyalog 35 perc, busszal 25 perc várakozással, vagy metróval egy átszállással. Amikor ezen tanakodtunk az eső jelezte, hogy ott van. Maradt a metró.
 
Még szeretnénk visszamenni, mert kihagytunk pár dolgot.

visszaút: 2022.06.06 W6 2316 HA-LPW 6A
felszállás: 8:30 25R, leszállás: 9:38 31R