Nápoly

Az októberi sikeres egynapos Bergamo hatására novemberben Nápolyba mentünk. Mindig is szemeztem Nápollyal, de valahogy nem jött össze. Nem volt eléggé elől a prioritási listámon. Hiba volt. A kolléganőm és a húga voltak az idegenvezetők.

 

odaút: 2025.11.15. FR 4090 9H-QDW 20A

felszállás: 7:20 13L, leszállás: 8:36 24-s pálya

 

Most először ültem közvetlen a szárnynál. Elég furcsa volt hallgatni a szárny mozgását. Nem jó, ha egy repülőgépnek nyikorgó-nyekergő hangja van. A szárny is elég sokat takart a látványból. Maradok a vagy nagyon elől, vagy nagyon hátul elvnél. Sima út volt. Meglepően gyorsak voltunk. 5 perccel a menetrend szerinti indulás előtt már a levegőben voltunk. Alibussal mentünk be Nápolyba. Összesen két (hosszú) megállót kellett menni és már a kikötőben voltunk. Egész nap gyalog jártuk be a várost. A piac utcában kezdtünk. Volt ott minden mi szem, s szájnak ingere. Zöldségek, gyümölcsök, halak. 


A piac utca végén beültünk egy kis könnyű reggelire. Az valami csoda volt. Legszívesebben már most visszamennék oda enni. Volt egy süti, ami egy gombára, vagy egy extra magas muffinra emlékeztetett, az illata isteni volt. A neve pedig: Baba ala rum. Teljesen át volt áztatva rummal. Berúgni nem rúgtam be. (a kép jobb oldalán)

 

Megnéztük a San Nicola alla Caritá templomot és a Gesú Nuovo templomot, majd sétáltunk a Santa Chiara épület kerengőjében. Fantasztikusan szépen vannak burkolva a falak és oszlopok.


Az utolsó templom a nápolyi Dóm volt.

 

Megéheztünk, beültünk egy pizzériába. Hihetetlenül finom volt. Olyan vékony a tésztája, hogy szinte nem is volt. A méret megítélését segíti az evőeszköz.

Ebéd után megtaláltuk azt az éttermet, ahonnan a Margarita pizza elindult világkörüli útjára. 1830 óta működik.

Annyira imádom a szűk sikátorokat. Ha reggel jár arra az ember, akkor nagyon jó friss tisztaruha illat van. Reggel mosnak, kiteregetik a ruhát, és a maradék vizet kiöntik az utcára.


Az olaszokról mindenki tudja, hogy alapvetően hívő emberek. Nápolyban két isten létezik. Hogy ki a másik? Diego Maradona. 1984 és 1991 között volt a Napoli sztárja. Előtte soha, vele kétszer nyertek olasz bajnokságot. Azóta még kétszer nyertek. Van, aki több mérkőzésen játszott, van aki több gólt lőtt, de Maradona mindig az isten marad a nápolyiaknak. Az utcák tele vannak a róla készült freskókkal, a boltokban ki van rakva a képe. 

Szentként ábrázolják a képeken, hűtőmágneseken. A túra zárópontja az a kis tér volt, ami Maradona szentélye. 

Az arcnál lévő ablakot szinte mindig zárva tartja az ingatlan tulajdonosa, Maradona iránti tiszteletből. Mi mindent lehet kapni, ami Maradonás? Mindent: focimez, labda, hűtőmágnes, szentkép, zokni, partedli. De még jeges tea is kapható. Mi köze lehet egy citromos jegesteának Maradonához? Nem tudom, de finom.

 

Mire ide értünk, már beesteledett. Indultunk vissza a reptérre. Élményekkel teli nap volt, profi idegenvezetőkkel. Azóta is mennék vissza. Nápoly nagy. Legalább 1 nap kellene még a városra, és akkor még ott van Pompei és a Vezúv. Vissza kell menni. Az időjárásra sem lehet egy szavunk se. Pólóban mászkálhattam a nap nagy részén. Este már kellett a tréningfelső. Rengetegen voltak az utcákon. A lakások bejártának egy részre közvetlenül az utcára nyílik, így belátni a nappaliba.

 

hazaút: 2025.11.15. FR 4104 SP-RZS 32A

felszállás: 21:22 24-s pálya leszállás: 22:44 31R


A lépésszámláló 21.998-nál állt meg a nap végén. Mivel éjfél után értünk haza, a másnap hajnali 151-t is hozzá lehet tenni.

ABBA-ABBA

Zsófi kínai útja ismét október végén volt. Egyedül maradtam a 4 napos hosszú hétvégére. Gondoltam egy nagyot és bátrat és elmentem Londonba ABBA koncertre. De ha már kifizetem a repjegyet és a szállást, akkor … Szombaton 2 koncert van. Anyuéktól meg is kaptam az egyiket szülinapi ajándékként, a másikat Zsófitól. Egy nap alatt két ABBA koncert. Kell ennél több?

odaút: 2025.10.25. FR 1659 SP-RSB 6A

felszállás: 6:08 13L, leszállás: 7:22 22-s pálya

Én még ilyen üresen sohasem láttam az útlevél ellenőrző csarnokot. Válogathattam az üres automaták közül. Vonattal mentem a Liverpool streetre. Kellemes volt az idő, ezért sétáltam egy kicsit. Le a Temze partjára, onnan tovább a Towerhez. Elmentem a szállodámhoz. Az Easyhotel egy fapados hotel, ugyanúgy működik, mint egy fapados légitársaság (ugyanaz az ember találta ki, mint aki az EasyJetet). 15 órától lehetett volna elfoglalni a szobát, de akkor kezdődött a koncert. Szerettem volna előtte egy kicsit pihenni, telefont tölteni. Megkaphattam a már kész szobámat, némi extra díjért.

A koncertekről nem igazán tudok írni. Azt át kell élni. 3.000 ember énekel, táncol, hullámzik egy filmvetítésen.

Az első koncert után maradtam a környéken. A közelben volt egy meki, gondoltam eszek valamit. Találtam is egy szendvicset, ami jónak tűnt. Tévedni emberi dolog. A hamburgerben egy szelet rántott csirkemell, egy sajt, egy hajszálvékony ananász karika, saláta és csípős majonéz volt. Ronda, de nem finom.

A második koncerten a közönség egy fokkal jobb volt, mint a délutáni. A koncert után siettem a szállodába, mert másnap egy újabb reptér várt rám. Eddig csak a Luton és Stansted reptéren jártam Londonban, de most kipróbáltam Gatwick-et. Vonattal mentem ki. 10 perccel az után, hogy leszálltam a vonatról, már túl is estem az utasbiztonsági ellenőrzésen. Tetszik a reptér. Egy kicsit Budapest és Dubai keveréke kicsiben.

hazaút: 2025.10.26. W6 2222 HA-LBD 6A

felszállás: 9:34 26L, leszállás: 12:29 31R

23584-t, illetve 6.625-t mutatott a lépésszámláló 

BUD-BUD harmadszor

Az Aeropark csapata ismét megszervezte a kedvenc programomat, a repülést sehova. Most egy Embraer 120-s géppel repülhettünk. A gép nagyon kicsi:

Belül soronként 3 szék van. 1 bal oldalon, 2 jobb oldalon. Kb olyan széles belül mint azok a hidroplánok, amikkel Maldívon repülünk, de ezek a gépek kör keresztmetszetűek, így van egy kis csomagtér a fejek fölött.

Budapesttől nyugatra repültünk. Elmentünk a Balaton távolabbi végére. A felhők miatt néha nem lehetett látni, mi van alattunk, de ettől még nagyon élvezetes volt. A pilóták folyamatosan tájékoztattak minket mindenről. Tőlük tudtuk meg, hogy a lencse alakú felhő ritkaságnak számít.

Az utazás adata: RP 1069 HA-FAI, felszállás 2025.10.11. 13:26 31L, leszállás 14:25 31L. A lerepült útvonal:

 

Fertőzök

2013. áprilisban mentem először kollégákkal repülős utazásra, októberben másodszor, 2016-ban kétszer (utóbbi csapattal – és a kisfiúkkal – azóta sokszor), utána 2018-ban. Amikor idén májusban Bergamóban jártam, sokat meséltem róla. Ekkor kolléganőm (M.) kitalálta, hogy menjünk el. Kitaláltunk egy időpontot, meghirdettük a kollégák között. Heten lettünk, mint a gonoszok. Nem jó előjelekkel indult az utazás hete. M-t megharapta egy macska, kötözni kellett, majd belázasodott. Szerencsére péntekre rendbejött. Szombat reggel a reptéren akkorát esett, hogy elszakadt a nadrágja, vérzett a térde és a szája. Úgy döntött, hogy nem jön. Nem nézett ki nagyon vészesen, de sajnos neki lett igaza. Mikor hétfőn találkoztunk, úgy nézett ki, mint akit agyonvertek. Nagyon sajnálom szegényt. Addig nem nyugszom, amíg nem viszem el Bergamóba.

odaút: 2025.10.04. FR 3165 SP-RKL 31A

felszállás: 7:01 31L, leszállás: 7:32 28-s pálya

A program a szokásos bergamói módon indult. Megérkezés után a helyi BKV-val felmentünk a felső városba, a kedvenc pékségemben reggeliztünk. Utána megnéztük a két templomot. Felmentünk a főtéren lévő toronyba (legközelebb lifttel megyek) M. tiszteletére a La Marianna nevű cukiban ettünk. Innen származik a sztracsatella fagyi. A legfelső város után beültünk egy étterembe inni valamit. Olyan lassú volt a kiszolgálás, hogy megéheztünk, így meg is ebédeltünk. Ebéd után lesétáltunk a vasútmegállóhoz. Innen ment a busz a reptérre. A busz indulása előtt még egy üdítő/kávé/süti belefért az időnkbe.

hazaút: 2025.10.04. FR 2107 SP-RKQ 31A

felszállás: 20:56 28-s pálya leszállás: 22:03 13L

Imádok este Budapesten keresztül repülni. A hangulat egész nap remek volt. A túra szombaton volt, az egyik kollégám hétfő közölte, hogy novemberben irány Nápoly. Azon a túrán tízen leszünk.

20398-t mutatott a lépésszámláló