Skócia



odaút: 2018.05.05. W6 2223 HA-LWM 6A
felszállás 6:25 31R, leszállás 8:02 23-s pálya

Szombat
A glasgowi leszállás után felvettük a bérelt autót. Peugeot 2008. Megtette a dolgát, de nem lettem Peugeot rajongó. Furcsa a kormánya és a műszerfal.

Ismét nem szállodába mentünk. Rájöttünk, hogy sokkal jobb és még árban is jelentősen kedvezőbb egy apartman. Ha az ember szállodába megy, akkor kénytelen étterembe is menni. Ha apartmanban vagyunk, akkor simán lemehetünk a helyi közértbe és ott vehetjük meg a kaját.

Megnéztük a glasgowi Kelvingrove Art Galleryt. A hajnali kelés miatt, először egy kávét ittunk. Ebéd után elindultunk Edinburghba. Azért ezt a várost választottam, mert innen több látnivaló is rövidebb úton elérhető.

Az apartmant elfoglalása érdekes volt. Néhány nappal az indulás előtt kaptunk egy emailt, ami tökéletesen leírta a bejutást. Kaptunk három kódot, ami nyitotta az épület első ajtaját, majd a másodikat is. A lakás ajtaja mellett volt egy pici számzáras doboz. A harmadik kóddal azt nyitottuk ki. Benne volt a lakás kulcsa. A bevásárlást a lakástól kb 800 méterre lévő Lidlben intéztük. A hét többi részén is ide jártunk. Egy kis beszélgetés és vacsora után mentünk aludni. Nem egyszerű 02:30-kor kelni.


Vasárnap
Ez az én napom volt. A közelben van a Nemzeti Repülési múzeum. Két olyan kiállítási tárgy is volt, ami nagyon érdekelt. Az egyik egy Concorde, a másik egy Vulcan bombázó. Nem csalódtam. A Concordenak saját épülete van. Pont akkora, amiben még elfér a gép. Be lehet menni a gépbe.

A Vulcan a szabad ég alatt van. Ez a világ legnagyobb deltaszárnyú bombázója. Nagyon sok interaktív eszköz van az egyik épületben. II. világháborús, angol, amerikai és német eszközöket és egyenruhákat is bemutattak. Volt néhány imitált harcjelenet is. Ragyogó időben a szabad ég alatt ebédeltünk. Csaknem 8 órát töltöttünk itt.

Hétfő
Az első cél a híres Rosslyn-kápolna volt. Nagyon érdekes hely. Eredetileg katolikus templomnak épült, de vannak benne szabadkőműves elemek is. Van egy kukoricát ábrázoló kőfaragás. A kukorica amerikából származik, de a faragás 50 évvel Kolumbusz útja előtt készült.

A kápolnát Dan Brown A da Vinci kód című könyve és az abból készült film tette igazán ismerté. A történet végén az épületnek fontos szerep jut. Az alagsorban vezető lépcsőnél van a penge és kehely találkozása. A valóságban ott nincs semmi, de mintha lett volna ott valami kerek, pont úgy, mint a filmben. A történetben van egy titkos csapóajtó, amin lemenve a főszereplők megtalálják a grál-dokumentumokat. Az alagsorban a titkos csapóajtós részből van egy kocka a filmből kinagyítva. Alá azt írták, hogy ez a csapóajtó nem létezik, vagy még nem találták meg.

A délutánt az edinburghi arborétumban töltöttük. Meseszép, nyugodt hely. Élveztük a napsütést, mert tudtuk, hogy másnaptól elromlik az idő.

Kedd
Kora hajnalban indultunk, mert nagyon hosszú út állt előttünk. Zsófi nem tudta hova megyünk. Meglepi volt és nem is árultam el. A 3,5 órás autózás során rengeteg szép tájat láttunk. 10 óra körül megérkeztünk a Glanfinnan-i viadukthoz. Ez volt az első cél. Egy kis dombról néztük. Zsófi kitalálta, hogy ez a viadukt szerepel a Harry Potter filmekben. Megnéztük közelről is. Feltűnt, hogy egyre több ember mászik fel egy kis domboldalra és várnak. Kiderült, hogy jönni fog egy vonat. És valóban jött. De nem is akármilyen. Gőzmozdony vontatott több piros kocsit. Tiszta Roxfort Express (eredeti nevén Hogwarts Express). Nagy élmény volt. Igaz, hogy ezért a programért csaknem egy órát voltunk a szabad ég alatt esőben, de ez kit érdekel?

A következő állomás Skócia kötelező látnivalója a Loch Ness volt. Nessit nem láttuk, de a tóparton egy kellemeset ebédeltünk. Van egy zsilip rendszer is, amivel környező folyókból lehet hajóval lejutni a tóba. Ismét 3,5 óra autózás után értünk haza.

Szerda
Az első programként a Royal Yacht Britanniát néztük meg. Ez volt Őfelsége magán yachtja. Már kivonták a forgalomból és Edinburghban horgonyoz. Van mellette egy pláza és onnan lehet bemenni. Nagyon meglepődtem, mert magyar nyelvű audio guide is van. Nagyon sok érdekes dolgot tudtunk meg.
  • A hajónak volt kapitánya, de nem ő volt a főnök, mert volt a fedélzeten egy admirális is.
  • A királyi családon kívül csak az admirálisnak volt saját kabinja.
  • Amikor a királyi család a fedélzeten volt, az admirális velük étkezett, amikor nem volt ott a család, akkor egyedül evett.
  • Amikor a királyi család a hajón volt, az admirális több mint tízszer öltözött át naponta.
  • A királynő személyes dolgai 5 tonnát nyomtak. Mi 10 kg-s kézicsomaggal utaztunk.
  • Három konyha volt a fedélzeten. Az egyikben a királyi családra, a másikban a tisztekre és tiszthelyettesekre főztek, a harmadikban mindenki másra.
  • Négy féle étkező/társalkodó volt a fedélzeten 1-1 a királyi családnak, a tiszteknek, a tiszthelyetteseknek és a negyedik a többieknek.
  • Erzsébet és a férje jelentős munkát végzett a hajó tervezésekor. Kiválasztották a királyi lakosztály drapériáit, a berendezési tárgyakat.
  • A hajón csak egy francia ágy van. A nászutas lakosztályban. Ezt még Charles és Diana rakatta be a nászútjukra. A királyi család tagjai négyszer használták nászútra a hajót. Dianáék utoljára…
  • A királynő és a férje külön kabinban aludtak, de a kettő között volt átjáró.
  • Az egyik híres vendég Norman Schwarzkopf tábornok (a sivatagi vihar főparancsnoka) volt. Amikor megmutatták neki a géptermet, akkor nem hitte el, hogy nem csak egy múzeumot lát, mert úgy csillogott-villogott minden.
  • Az egyszerű matrózoknak is naponta hatszor kellett átöltözni, ha ott volt a királynő, de a mosásért fizetniük kellett, igaz elvileg keveset.
Nagyon élveztem a programot. Egy jó étteremben ebédeltünk/uzsonnáztunk. És elkezdtük az ismerkedést Edinburgh híres részével a Royal Mile-lal.

Csütörtök
Reggel felmásztunk az Edinburgh Castle-be. Megpróbáltunk jegyet venni, de kilométeres sor volt. Megvettük másnapra a neten. Még olcsóbb is volt. Ebéd után megnéztük a Real Mary’s Close-t. A close szó számomra a zárt szót jelentette. Kiderült, hogy szorost is jelent. Ez nagyon szűk utcát jelent. Maga a Mary’s close egy 2 méter széles utcácska volt. A 17. századi életkörülményeket mutatja be. Az érzékenyebb gyomrúak ugorják át a következő bekezdést.

Képzeljetek el egy 18-20 m2-s kb 2 méter belmagasságú szobát, amin csak egy ajtó van. A szomszéd ház közelsége (kevesebb, mint 2 méter) miatt sötétség volt. Állati eredetű zsiradékkal világítottak. Illat 1. Ebben a szobában élt akár 12 ember is, akik nagyon ritkán fürödtek. Illat 2. A wc a szoba sarkában lévő kis dézsa volt. Mindenki ott végezte a dolgát. Illat 3. Ezt a kis dézsát naponta kétszer egy templom harangjának hangjára kiöntötték az utcára. Köszi.

Sokkoló, de érdekes túra volt. Itt is volt magyar nyelvű audio guide.

Péntek
Reggel az Edinburgh Castle-t néztük meg. Láttuk a koronázási ékszereket és a híres koronázási követ. A skót királyokat ezen ülve koronázták meg. Az angolok 1296-ban hadizsákmányként magukkal vitték és onnantól kezdve ez is része volt az angol királyok koronázási ceremóniájának. II. Erzsébet 1996-ban visszaadta, azzal a kikötéssel, hogy a skótok visszaadják, ha új királya/királynéja lesz Angliának. Ez a kő a régi koronával egy tárolóban van.

Régi hagyomány, hogy pontban 1 órakor elsütnek egy ágyút, ami a pontos időt jelzi. Megnéztem ezt a ceremóniát is. Nagyot szólt az ágyú, azt hittem be… Minek áll az ember az ágyú közelébe?

Délután még belefért a Nemzeti Múzeum is.

Edinburgh tömegközlekedése nagyon szimpatikus. Amikor városi programunk volt, otthon hagytuk az autót és busszal mentünk be. Két esetben nem visz el a busz. Ha nem tudod pontosan kifizetni a jegy árát, vagy ha rossz a gép és napi jegyet kérsz. Az egy útra szóló jegy 1,6 £, a korlátlan utazásra szóló jegy 4£. A pontos összeget kell bedobni a gépbe, mert a sofőr nem kezel pénzt.

Szombat
Hajnalban indultunk a glasgowi repülőtérre.

hazaút: 2018.05.12. W6 2224 HA-LYT 26A
felszállás 9:10 23-s pálya, leszállás 12:52 31R

Just for fun!

Korábban ilyen címmel a Brüsszel-Charleroi-i repülőtér látogatásokról írtam. A cél most is a vegytiszta repülés volt (különben lejártak volna a pontjaim), de kivételesen London-Lutonra repültem.

odaút: 2018.04.25. W6 2205 HA-LXT 36A
felszállás 13:17 13L, leszállás 14:42 26-s pálya

Mire túlestem az útlevél ellenőrzésen, már mehettem is az utasbiztonsági ellenőrzésre. Így sajnos a spotterkedés elmaradt. De ami késik...

hazaút: 2018.04.25. W6 2208 HA-LPM 6A
felszállás 18:00 26-s pálya, leszállás 19:52 13L

Hazaúton kifogtam az egyik legjobb fej vezető légiutas-kísérőt. Ez a srác nagyon jól tud játszani a hangjával. Az ő előadásában a szokásos információk és bemutató is érdekes.

Először angol nyelven mutatta be a pilótákat, magát és a három további légiutas-kísérőt. Utána jött magyarul. Saját magát és másik három stuvit így mutatta be: Rumcájsz vagyok, kollégáim Janka, Panka, Manka és Csibészke.

Ferihegyen leszállás után megkaptuk a lépcsőt. Ekkor ennyit mondott: Liszt Ferenc állomás, az ajtók a bal oldalon nyílnak.

Egy "szüzesség" elvétel

Igen, ezt tettem. Ráadásul a partnerem egy fiú volt. Az unokatesóm. Ő minősítette így. Most repült először. 

odaút: 2018.03.25 W6 2271 HA-LXU 33A 
felszállás 6:42 13L, leszállás 8:19 03-s pálya

Tavaszi óraátállításkor hajnali  géppel repülni különösen érdekes. 1:15-kor csörgött a telefon. Ébredés, fürdés, készülődés. 1:59:58-kor indulás a garázshoz. Érkezés 3:00:03. Máskor elég az 5 másodperc. :)

Elmentem az unokatesómért.  A repülés sima  és eseménytelen volt. Unokatesóm száját elég sok dicsérő szó hagyta el. Érkezés után busszal mentünk a városba, onnan gyalog a DAF múzeumba. Egy nagyon szép téren ebédeltünk. Visszamentünk a reptérre, vettünk souvenirt és hazajöttünk. Itthon Zsófi várt finom vacsorával. 

hazaút: 2018.03.25 W6 2274 HA-LXT 35A
felszállás 17:41 03-s pálya, leszállás 19:19 13L-s pálya.

Azt nem írtam, hogy ismét Eindhoven volt a cél. :))

Majdnem titkos utazás

2017. júniusban jelentette be a Wizz Air, hogy jövő tavasztól járatokat indít Stavangerbe. Szerencsére pont a gép előtt ültem, amikor a sajtótájékoztató volt. Ilyenkor tényleg lehet olcsón jegyet venni. Zsófinak csak annyit mondtam, hogy a március 15-i hosszú hétvégén repülünk. Semmit sem tudott, csak a napokat.

Első lebukás:
A szállásról természetesen beszéltünk. Az árakat mondtam neki, de a konkrét dolgokat nem. A szállást a Booking.com-on szoktam keresni, és alapbeállítás, hogy az árakat EUR-ban nézem. Egyik nap mondtam Zsófinak, hogy a szállás olcsóbb lett 2 EUR-val, de ez nem tényleges csökkenés csak a norvég korona árfolyama .... Na igen, innen már tudta, hogy az úticél Norvégia.

Második lebukás:
Szintén egy elrontott fél mondat volt. Úgy kezdetem, hogy "úgy szeretnék elutazni Stavangerbe ...". Na ezzel lelőttem a titkot.

De nézzük mi is történt a nagy titokban tartott, de végül elárult utazás során. 

odaút: 2018.03.15. W6 2421 HA-LYC 6A 
felszállás 6:03 31R, leszállás 8:16 8-s pálya

Szinte végig a felhők felett repültünk csak a leszállás során pillantottuk meg az alattunk lévő tájat. Sima leszállás után felszálltunk a reptéri buszra. Szűk fél óra után a szállásunktól 50 méterre leszálltunk. A szobánk már kész volt, így be is költözhettünk. Nyakunkba szedtük a várost. Körbe sétáltuk a történelmi részt. Nagyon hangulatos. Este valami helyi sztár tartott koncertet. Vicces volt, mert télikabátban nyomta a showt. A város közepén van egy pici tó. A tó legnagyobb része be van fagyva, de vannak részek, ahol a vízi madarak már tudnak úszkálni.

A másnapi fő program a hajókázás volt. Kb 3 órás út. Láttunk befagyott fjordot, vízesést és Norvégia egyik leghíresebb helyét a Pulpit Rockot. Ilyenkor még nem lehet felmászni, csak alulról láttuk. Nagyon szép volt az út. A hajón a magyarok voltak többségben. Na ja, egy kisvárosra rászabadult 180 honfitársunk. 

Este a Fisketorgetben vacsoráztunk. Ez nappal halbolt és étterem, este csak étterem. Zsófi is halat evett. Ízlett neki, csak nem vallja be.

Harmadik nap egy nagyot sétáltunk. Volt a szállásunktól kb 1,5 km-re egy nagyobb tó. Elmentünk  oda és körbe sétáltuk. Ennek is a nagyobb része be volt fagyva. Rengetegen futnak a tó körül. A tó körül sokan kerékpároznak is. Találtunk egy javító "állomás"-t. Egy pumpa és szerszámok vannak kitéve egy fix oszlopra.

Délután kihasználtuk a szálloda wellness részlegét és pancsoltunk egy kicsit. 

A szállodában található étteremben vacsoráztunk. Előre elmondták, hogy ott minden alapanyag a környékbeli tengerből, farmokról és erdőből származik. Ettem rénszarvashúst. A vacsora különlegesen finom volt, a kiszolgálás kedves és aranyos

Utolsó nap korán kellett kelni, mert 6:27-kor már indult a busz a reptérre. Az időjárással nagy szerencsénk volt. Végig felhőtlen napsütéses volt, bár ritkán volt pozitív tartományban a hőmérséklet. Tetszett, de az árakról inkább nem mondok semmit. :)) 

hazaút: 2018.03.18. W6 2422 HA-LYT 28A 
felszállás 9:25 18-s pálya, leszállás 11:42 31R pálya

Ez a gép pénteken repült volna Tenerifféről Budapestre, de elromlott, ezért 24 órával később jött csak haza. Az utasok kaptak egy ajándék napot. Irigyeltem is érte N.I.-t. A miénk volt a következő útja.