Tower Bridger opening 2


odaút: 2018.09.29 W6 2201 HA-LTD 37A
felszállás 6:15 31L, leszállás 7:31 08-s pálya

Két hete ezzel a géppel jöttünk haza Londonból és a HA-LCA még mindig ott állt Ferihegy 2B-n!!

Leszállás után a szokásos buszos transzferrel mentünk a városba. A Victoria pályaudvaron reggeliztünk. A mostani utunk fő programja a St. Paul székesegyház volt. Sajnos fotózni nem lehet bent. Megmásztuk. Először 257 lépcső megmászása után értünk a kupola aljába. Újabb 119 lépcső után értünk fel a Stone Gallery szintre. Annyira szűk helyeken kellett átmenni, hogy attól tartottam, hogy elakadok. A legszűkebb helyeken a falakat vékony lemezzel borították. Ennek hiányában mindenki tele lenne horzsolásos sérüléssel. A Stone Gallery egy szabadtéri rész, ahonnan körbe lehetne fényképezni a várost, de a sok kőcsipke megnehezíti ezt. Újabb 152 lépcsővel feljutottunk a Golden Gallerybe. Ez a kupola csúcsán van és innen már nyugodtan lehet fényképezni. Az 528 lépcső lefelé már könnyűnek tűnt.

Elsétáltunk a Millenium Bridge-ig. Ez a híd szerepel az egyik Harry Potter filmben. Elsétáltunk a Kings Cross pályaudvarra. Rengeteg ember áll sorba, csak azért, hogy egy nagy tégla falra feltett Platform 9 ¾ jelzés előtt fényképezzék le, majd bemenjenek a Harry Potter Shopba.

Annyira jó idő volt, hogy csak leültünk és napoztunk. Késő délután egy másik szögből is megnéztük a Tower Bridge nyitását, majd a híd mellett vacsoráztunk/uzsonnáztunk.

A szállásunk a már megszokott Easy Hotelben volt, bár új helyszínen néhány száz méterre a régitől.

Másnap reggel Camden Townban reggeliztünk. Imádom ezt a városrészt. Különös hangulata van. Ez a bohém negyed. Lassan megszokássá válik, hogy a hazautazás előtti időt a Picadilly környékén töltjük. Imádjuk a Regent és Oxford street hangulatát.

A Victoria pályaudvaron uzsonnáztunk a kedvenc éttermünkben. Kaja után megkérdezték, hogy hozhatják-e a számlát? Na ja egy vasúti és buszpályaudvar mellett az emberek mindig az órájukat nézik.

hazaút: 2018.09.30 W6 2210 HA-LXT 30A
felszállás 21:05 26-s pálya, leszállás 0:10 13R

Tower Bridge opening

Többször voltunk már Londonban, de a Tower Bridge felnyitását még sohasem láttuk. Egyszer (2016. november) már megpróbáltuk, de egy elromlott busz és egy nem működő metró meghiúsította. Most kiderült, hogy Zsófi szülinapján hatszor felnyitják, amiből akár négyet is megnézhetünk.

odaút: 2018.09.15 W6 2201 HA-LXG 6F
felszállás 6:10 31L, leszállás 7:31 26-s pálya

Most, így blogírás közben vettem észre, hogy a meghiúsult hídnyitásra ugyanezzel a géppel mentünk és ugyanott ültünk, de ellenkező irányból szálltunk fel és le.

Még Ferihegyen ért egy nagyon szívmelengető élmény. A HA-LCA ugyanis ott állt Ferihegy 2B-n. Mindenki meglepődött. Jó érzés látni a valaha volt legszebb repülőgépet, eredeti szépségében pompázva.

Leszállás után a szokásos buszos transzferrel mentünk a városba. Ellentmondó információkat találtunk a Frei Cafe londoni boltjáról. Nos, most már tudjuk bezárt. Egy hangulatos étteremben reggeliztünk. Ici-pici bolt. 10 asztal, 20 szék a boltban 2 asztal és 8 szék a bolt  előtt. A menü a szemünk előtt készült. Természetesen traditional english breakfast-t ettünk. Mindig azt eszünk.

Reggeli után elsétáltunk a hídhoz. Útba ejtettük a Leadenhall Marketet.

Bevallom nagyobb szenzációnak gondoltam a Tower Bridge nyitását. Szinte senki sem várta. Furcsa dolog ez a hídnyitás. Hiába nyitják fel és megy át alatta egy hajó, az már nem tud átmenni az utána következő hidakon. Volt egy hajó, ami ott állt kb 100 méterre a hídtól. Átmegy a híd alatt, megfordul vár, majd visszamegy. Londonban sohasem hagyjuk ki a Picadilly-t, az Oxford street-t. Shoppingoltunk egy kicsit.

hazaút: 2018.09.15 W6 2210 HA-LTD 6A
felszállás 20:50 26-s pálya, leszállás 23:48 31R

Hivatalosan a Wizz 100. gépével jöttünk. Valójában 107. gépként érkezett a flottába, de abból 9 gépet már visszaadtak, így csak a 98 gép volt a flottában, amikor nagy sajtóesemény keretében bejelentették, hogy 100 gépes a flotta. Néhány nappal a sajtóesemény után megjöttek a hiányzó gépek. Jó kis nap volt és éjjel is láttam a HA-LCA-t!

Just for fun sokadszor


odaút: 2018.06.10. W6 2281 HA-LXV 6A
felszállás 6:19 31R, leszállás 7:57 25-s pálya

hazaút: 2018.06.10. FR 8424 EI-FRW 29F
felszállás 11:02 25-s pálya, leszállás 12:39 31R

Nagyon kellemes, sima repülés volt. Odafelé olyan alacsony köd fogadott minket, hogy már hallottam a futómű nyitását, de még nem láttam a földet.

Jubileumi számok. A mai volt a 150. felszállásom a Wizz Airrel és a 170. low cost géppel (150 Wizz Air, 18 Ryanair, 2 EasyJet). Amúgy 207.

Skócia



odaút: 2018.05.05. W6 2223 HA-LWM 6A
felszállás 6:25 31R, leszállás 8:02 23-s pálya

Szombat
A glasgowi leszállás után felvettük a bérelt autót. Peugeot 2008. Megtette a dolgát, de nem lettem Peugeot rajongó. Furcsa a kormánya és a műszerfal.

Ismét nem szállodába mentünk. Rájöttünk, hogy sokkal jobb és még árban is jelentősen kedvezőbb egy apartman. Ha az ember szállodába megy, akkor kénytelen étterembe is menni. Ha apartmanban vagyunk, akkor simán lemehetünk a helyi közértbe és ott vehetjük meg a kaját.

Megnéztük a glasgowi Kelvingrove Art Galleryt. A hajnali kelés miatt, először egy kávét ittunk. Ebéd után elindultunk Edinburghba. Azért ezt a várost választottam, mert innen több látnivaló is rövidebb úton elérhető.

Az apartmant elfoglalása érdekes volt. Néhány nappal az indulás előtt kaptunk egy emailt, ami tökéletesen leírta a bejutást. Kaptunk három kódot, ami nyitotta az épület első ajtaját, majd a másodikat is. A lakás ajtaja mellett volt egy pici számzáras doboz. A harmadik kóddal azt nyitottuk ki. Benne volt a lakás kulcsa. A bevásárlást a lakástól kb 800 méterre lévő Lidlben intéztük. A hét többi részén is ide jártunk. Egy kis beszélgetés és vacsora után mentünk aludni. Nem egyszerű 02:30-kor kelni.


Vasárnap
Ez az én napom volt. A közelben van a Nemzeti Repülési múzeum. Két olyan kiállítási tárgy is volt, ami nagyon érdekelt. Az egyik egy Concorde, a másik egy Vulcan bombázó. Nem csalódtam. A Concordenak saját épülete van. Pont akkora, amiben még elfér a gép. Be lehet menni a gépbe.

A Vulcan a szabad ég alatt van. Ez a világ legnagyobb deltaszárnyú bombázója. Nagyon sok interaktív eszköz van az egyik épületben. II. világháborús, angol, amerikai és német eszközöket és egyenruhákat is bemutattak. Volt néhány imitált harcjelenet is. Ragyogó időben a szabad ég alatt ebédeltünk. Csaknem 8 órát töltöttünk itt.

Hétfő
Az első cél a híres Rosslyn-kápolna volt. Nagyon érdekes hely. Eredetileg katolikus templomnak épült, de vannak benne szabadkőműves elemek is. Van egy kukoricát ábrázoló kőfaragás. A kukorica amerikából származik, de a faragás 50 évvel Kolumbusz útja előtt készült.

A kápolnát Dan Brown A da Vinci kód című könyve és az abból készült film tette igazán ismerté. A történet végén az épületnek fontos szerep jut. Az alagsorban vezető lépcsőnél van a penge és kehely találkozása. A valóságban ott nincs semmi, de mintha lett volna ott valami kerek, pont úgy, mint a filmben. A történetben van egy titkos csapóajtó, amin lemenve a főszereplők megtalálják a grál-dokumentumokat. Az alagsorban a titkos csapóajtós részből van egy kocka a filmből kinagyítva. Alá azt írták, hogy ez a csapóajtó nem létezik, vagy még nem találták meg.

A délutánt az edinburghi arborétumban töltöttük. Meseszép, nyugodt hely. Élveztük a napsütést, mert tudtuk, hogy másnaptól elromlik az idő.

Kedd
Kora hajnalban indultunk, mert nagyon hosszú út állt előttünk. Zsófi nem tudta hova megyünk. Meglepi volt és nem is árultam el. A 3,5 órás autózás során rengeteg szép tájat láttunk. 10 óra körül megérkeztünk a Glanfinnan-i viadukthoz. Ez volt az első cél. Egy kis dombról néztük. Zsófi kitalálta, hogy ez a viadukt szerepel a Harry Potter filmekben. Megnéztük közelről is. Feltűnt, hogy egyre több ember mászik fel egy kis domboldalra és várnak. Kiderült, hogy jönni fog egy vonat. És valóban jött. De nem is akármilyen. Gőzmozdony vontatott több piros kocsit. Tiszta Roxfort Express (eredeti nevén Hogwarts Express). Nagy élmény volt. Igaz, hogy ezért a programért csaknem egy órát voltunk a szabad ég alatt esőben, de ez kit érdekel?

A következő állomás Skócia kötelező látnivalója a Loch Ness volt. Nessit nem láttuk, de a tóparton egy kellemeset ebédeltünk. Van egy zsilip rendszer is, amivel környező folyókból lehet hajóval lejutni a tóba. Ismét 3,5 óra autózás után értünk haza.

Szerda
Az első programként a Royal Yacht Britanniát néztük meg. Ez volt Őfelsége magán yachtja. Már kivonták a forgalomból és Edinburghban horgonyoz. Van mellette egy pláza és onnan lehet bemenni. Nagyon meglepődtem, mert magyar nyelvű audio guide is van. Nagyon sok érdekes dolgot tudtunk meg.
  • A hajónak volt kapitánya, de nem ő volt a főnök, mert volt a fedélzeten egy admirális is.
  • A királyi családon kívül csak az admirálisnak volt saját kabinja.
  • Amikor a királyi család a fedélzeten volt, az admirális velük étkezett, amikor nem volt ott a család, akkor egyedül evett.
  • Amikor a királyi család a hajón volt, az admirális több mint tízszer öltözött át naponta.
  • A királynő személyes dolgai 5 tonnát nyomtak. Mi 10 kg-s kézicsomaggal utaztunk.
  • Három konyha volt a fedélzeten. Az egyikben a királyi családra, a másikban a tisztekre és tiszthelyettesekre főztek, a harmadikban mindenki másra.
  • Négy féle étkező/társalkodó volt a fedélzeten 1-1 a királyi családnak, a tiszteknek, a tiszthelyetteseknek és a negyedik a többieknek.
  • Erzsébet és a férje jelentős munkát végzett a hajó tervezésekor. Kiválasztották a királyi lakosztály drapériáit, a berendezési tárgyakat.
  • A hajón csak egy francia ágy van. A nászutas lakosztályban. Ezt még Charles és Diana rakatta be a nászútjukra. A királyi család tagjai négyszer használták nászútra a hajót. Dianáék utoljára…
  • A királynő és a férje külön kabinban aludtak, de a kettő között volt átjáró.
  • Az egyik híres vendég Norman Schwarzkopf tábornok (a sivatagi vihar főparancsnoka) volt. Amikor megmutatták neki a géptermet, akkor nem hitte el, hogy nem csak egy múzeumot lát, mert úgy csillogott-villogott minden.
  • Az egyszerű matrózoknak is naponta hatszor kellett átöltözni, ha ott volt a királynő, de a mosásért fizetniük kellett, igaz elvileg keveset.
Nagyon élveztem a programot. Egy jó étteremben ebédeltünk/uzsonnáztunk. És elkezdtük az ismerkedést Edinburgh híres részével a Royal Mile-lal.

Csütörtök
Reggel felmásztunk az Edinburgh Castle-be. Megpróbáltunk jegyet venni, de kilométeres sor volt. Megvettük másnapra a neten. Még olcsóbb is volt. Ebéd után megnéztük a Real Mary’s Close-t. A close szó számomra a zárt szót jelentette. Kiderült, hogy szorost is jelent. Ez nagyon szűk utcát jelent. Maga a Mary’s close egy 2 méter széles utcácska volt. A 17. századi életkörülményeket mutatja be. Az érzékenyebb gyomrúak ugorják át a következő bekezdést.

Képzeljetek el egy 18-20 m2-s kb 2 méter belmagasságú szobát, amin csak egy ajtó van. A szomszéd ház közelsége (kevesebb, mint 2 méter) miatt sötétség volt. Állati eredetű zsiradékkal világítottak. Illat 1. Ebben a szobában élt akár 12 ember is, akik nagyon ritkán fürödtek. Illat 2. A wc a szoba sarkában lévő kis dézsa volt. Mindenki ott végezte a dolgát. Illat 3. Ezt a kis dézsát naponta kétszer egy templom harangjának hangjára kiöntötték az utcára. Köszi.

Sokkoló, de érdekes túra volt. Itt is volt magyar nyelvű audio guide.

Péntek
Reggel az Edinburgh Castle-t néztük meg. Láttuk a koronázási ékszereket és a híres koronázási követ. A skót királyokat ezen ülve koronázták meg. Az angolok 1296-ban hadizsákmányként magukkal vitték és onnantól kezdve ez is része volt az angol királyok koronázási ceremóniájának. II. Erzsébet 1996-ban visszaadta, azzal a kikötéssel, hogy a skótok visszaadják, ha új királya/királynéja lesz Angliának. Ez a kő a régi koronával egy tárolóban van.

Régi hagyomány, hogy pontban 1 órakor elsütnek egy ágyút, ami a pontos időt jelzi. Megnéztem ezt a ceremóniát is. Nagyot szólt az ágyú, azt hittem be… Minek áll az ember az ágyú közelébe?

Délután még belefért a Nemzeti Múzeum is.

Edinburgh tömegközlekedése nagyon szimpatikus. Amikor városi programunk volt, otthon hagytuk az autót és busszal mentünk be. Két esetben nem visz el a busz. Ha nem tudod pontosan kifizetni a jegy árát, vagy ha rossz a gép és napi jegyet kérsz. Az egy útra szóló jegy 1,6 £, a korlátlan utazásra szóló jegy 4£. A pontos összeget kell bedobni a gépbe, mert a sofőr nem kezel pénzt.

Szombat
Hajnalban indultunk a glasgowi repülőtérre.

hazaút: 2018.05.12. W6 2224 HA-LYT 26A
felszállás 9:10 23-s pálya, leszállás 12:52 31R