Köszönet a tippekért

Amikor először hallottam róla, hogy London mellett megnyitották a Harry Potter filmstúdiót, nagyon szerettem volna megnézni. Terveztük is Le-vel és Li-vel, hogy megnézzük, de mire az utazáshoz értünk, már nem voltak akkora fanok. Amikor hallottam az Abba koncertről, akkor meg akartan nézni, de valahogy elmaradt. A barátaink tavaly voltak mindkét programon és olyan jókat meséltek róla, hogy eldöntöttem, megyünk. Azóta ők már voltak még egy Abba koncerten és már keresik az okot, hogy miért "kellene" megnézni harmadszor is.

Péntek reggel Zsófi bevitt dolgozni, ő szabin volt, értem jött 13:30-ra és mentünk a reptérre.

odaút: 2023.05.12 W6 2207 HA-LZO 6A

felszállás: 18:24 13R, leszállás: 19:31 08-s pálya

Szinte végig zárt felhők felett repültünk, a pályát is csak az utolsó pillanatban láttuk meg. Pontosan érkezünk, majd busszal mentünk Londonba. Mivel a Victoria pályaudvarra érkeztünk, másnap és vasárnap is onnan indultunk, így a szállást is ott foglaltuk. EasyHotel Victoria.

Szombat

Szombat reggel a Wetherspoonban reggeliztünk.

A képen egy nagy reggeli látszik. Zsófi átadta a gombáját és csaknem megettünk mindent. 1-1 krumplis izé megmaradt. Ami nem látszik a képen, de ott van, az 2 tükörtojás. Délután kb ½ 3-ig nem ettünk semmit. 
Reggel 9-kor indult a képen látható busz a filmstúdióhoz. Az út valamivel több mint 1 óra volt. Megkaptuk a karszalagot a visszaút indulási időpontjával (15:15) és a belépőt. A stúdióban minden a Harry Potter világáról szól. Nagyon sok díszlet van kiállítva. Érdekes megnézni a díszlet hátoldalát. Furnérlap, csövek, csavarok. Van greenbox fotózáshoz, videókészítéshez (nem kevés pénzért). Vannak ajándékboltok, éttermek.
Lehet kapni vajsört, ami nem más, mint enyhén bubis tea, tejszínhabbal a tetején. Az illúzió tökéletes és így van most 2 db HP-s poharunk. Arra is figyeltek, hogy el tudjuk mosni a poharat, mielőtt elrakjuk a táskába. Péntek dél körül még 19 fokot jósolt a google szombatra. Kicsit tévedett. Kb a fele volt. Fáztunk, ezért úgy döntöttem, hogy nem jövünk el anélkül, hogy vennénk 1-1 pulcsit. Én találtam egy egyszerű szürkét, rajta hatalmas betűkkel: GRYFFINDOR. Zsófi egy olyat választott, amin csak egy apró pici minta van, amit csak az ismer fel, aki alaposan ismeri a HP világát. A hátán, viszont hatalmas aranybetűkkel ott virít a „HARRY POTTER” felirat. Nagyon jó kis pulcsikat vettünk.

A program végén visszamentünk a hotelbe. Egy kis pihenő után indultunk vacsorázni. Szintén a barátaink tanácsára választottunk egy Fish&chips-ező éttermet. Ilyenből Londonban van néhány. Ez attól különleges, hogy különböző halak közül lehet választani, hogy miből legyen a „Fish”. Sok helyen „daily Fish” van. Szóval amit aznap kaptak/fogtak. Zsófi foltos tőkehalat kért, én lepényhalat. Formára nagy volt a különbség. Itt esett meg az a borkulturális szentségtörés, hogy a bort közönséges, vastagfalú vizespohárban hozták ki. Zsófinak nem ízlett első kortyra, de rájöttünk, hogy csak a szokatlan tálalás miatti sokk okozta a problémát,

Vasárnap

Egy különleges helyen reggeliztünk. Az ötlet szintén a barátainktól volt. A Temze partjához nagyon közel van egy modern épület, amit „the Fenchurch Building”-nek vagy a formája alapján „the Walkie-Talkie”-nek hívnak. Ennek az épületnek a 35-36 emeletén van a SkyGarden és a Darwin Brasserie. Ez egy étterem, ahol a napszaknak megfelelő étlappal, hihetetlen profi személyzettel és nagyon finom ételekkel várnak. A látvány lenyűgöző. Attól függően, hogy hol van az asztalod, látható a Tower, Tower Bridge, a HMS Belfast nevű hadihajó, a London Bridge, és a Millennium Bridge (ami majdnem leszakad az egyik HP filmben). A reggeli kifogástalan volt, a látvány lenyűgöző, csak a számla ….

Reggeli után elindultunk a koncert helyszínére. A buszt választottuk, 18 megálló. Az út egy része a muszlimok lakta részen ment át. Jött a jegyellenőr. Ilyet még sohasem láttam, meg is lepődtem. Ketten voltak, volt jelvényük, rádió adó-vevőjük.

A koncert előtt sétáltunk a környéken, ettünk-ittunk. Itt is műanyag pohárban adták a bort és a Mojito koktélt.

A koncert fantasztikus volt. Olyan a fény- és hangtechnika, hogy az ember elhiszi, ők négyen állnak a színpadon a 40 évvel ezelőtti kinézetükkel. Tudom, hogy lehetetlen, de ott állnak. A fények lenyűgözőek.

A közönség nevet a vicceken, énekel, tapsol. Van élő zenekar is, de a koncertet az ABBA uralja. Meglepően nagy számban voltak jelen azok, akik a 70-es évek végén vagy a 80-as évek elején voltak huszon-harminc évesek. Elővették a régi csillogó, trapéz szárú cuccokat (vagy vettek újat) és abban ropták, énekeltek. A koncerten sajnos tilos volt fényképezni, videózni. Bölcs tanács a barátainktól: a teremben meleg van, ezért pulcsit, kabátot adjuk le a ruhatárba. Igazuk volt. A koncert után visszamentünk a hotelbe a cuccainkért és indultunk haza.

visszaút: 2023.05.14 W6 2208 HA-LZK 6A

felszállás: 20:31 29-s pálya, leszállás: 23:37 13R

A lépésszámláló szombaton 12.343-t, vasárnap 13.836-t mutatott.

És, hogy teljes legyen a barátaink dominanciája. Hazaérve Zsófi rákezdett egy Túró Rudira, Én a híres Laci-kolbászból vágtam egy darabot. Zsófi azonnal kért egy karikát. De hogy hívják a lányt? 😊


Eindhoven ... ki tudja hanyadszor

 odaút: 2023.02.12 W6 2271 HA-LGA 6A

felszállás: 7:10 31L, leszállás: 8:44 21-s pálya
 
Sima eseménytelen út volt. Leszállás után, bebuszoztunk, sétáltunk, majd mentünk vissza a reptérre
 
visszaút: 2023.02.12 W6 2274 HA-LZY 7A
felszállás: 15:02 21-s pálya, leszállás: 16:36 31L


Lisszabon

Eredetileg Párizs volt az úti cél. Péntek este ki és vasárnap éjjel haza. Az Orly reptér éjjel bezár, ezért a Wizz Air átvariálta a menetrendet, de így vasárnap már reggeli után mehettünk volna a reptérre. Nem tetszett, így lemondtuk az utat, az árat visszakaptuk fél órán belül pontokban és ebből lett Lisszabon. Jó csere volt.
 
odaút: 2022.09.23 W6 2393 HA-LYM 4A
felszállás: 17:58 31L, leszállás: 20:53 03-s pálya
 
A csaknem 4 órás repülőút egy teljesen tele lévő gépen nem túl szórakoztató. Leszállás után bemetróztunk a városba, a szálláson egy kis üveg borral, aprósüteménnyel vártak a szobában. Ez lett a vacsoránk.
 
Szombat
Reggeli után a nyakunkba vettük a várost. Első utunk a Sé Katedrálishoz vezetett. Megnéztük, utána felsétáltunk a Szent György várba. Hatalmas sor fogadott, de kiderült, hogy online is lehet jegyet venni. Zsófi gyorsan meg is vette, így megspóroltunk egy rakás időt. A várból gyönyörű a kilátás. Láttunk egy rakás pávát. Amikor kijöttünk a várból, találtunk egy kis boltot, ahol portugál különlegességet árultak. Édes bort és egy halas, krumplis, sajtos izét. A bor ízlett Zsófinak, a kaja annyira nem, így én 1,5-t ettem. Egy hangulatos étteremben ettünk. Tetszett, hogy a pincér jelezte, hogy lassú tűzön készül minden. Tőkehalat ettünk. Zsófinak is bejött. Délután még vásárolgattunk egy kicsit, vettünk vacsorára bagelt, majd visszamentünk a hotelbe.
 
Vasárnap – a sorban állás napja
Reggel a Santa Justa felvonóval szerettünk volna felmenni a város felső részébe. Kiszámoltuk, kb. 1,5 óra sorban állás várt volna ránk. Úgy döntöttünk, hogy a 15-ös villamossal kimegyünk Belémbe. A sor csak nőtt, villamos sehol. Átnyergeltünk a buszra. Legalább 20 percet kellett rá várni, mire megjött. Villamos nem jött továbbra se. A buszról a Szent Jeromos kolostornál szálltunk le. Hatalmas sor volt. Tovább mentünk a Belém toronyhoz. A jegypénztárnál nem volt sor. Kaptunk jegyet, pedig aznap ingyenes volt a belépés. A toronynál már nagy sor várt. Sorban állás közben láttunk medúzákat a torony körüli árokban. Bejutottunk az épületbe, onnan újabb sorban állásokkal jutottunk fel a torony különböző szintjeire. A tömeg mozgását nagyon megnehezíti, hogy csak egy szűk csigalépcsőn lehet közlekedni. Bevallom, ez a program nem ért annyit, mint amennyi idő elvitt. A torony belül üres, apró pici ablakokon lehet kinézni. A torony előtt pina coladat ittunk. Ott csinálták előttünk, az ananász volt a pohár, ami telis-tele volt ananásszal, kókusztejjel, jéggel és némi rummal. Utána a tengerparton ebédeltünk egy olasz étteremben. Visszasétáltunk a kolostorhoz. Alig volt sor, igaz, a jegyet 150-200 méterrel arrébb adták. Ingyenes volt ez is. Csak azt nem tudom, hogy ha ingyenes a belépő, akkor miért nyomtatnak ki többezer méter hőpapírt. A kolostor után – minő meglepő – egy kis sorban állás után fel tudtunk szállni a 15-ös villamosra, amivel visszamentünk a városközpontba. Ez a villamos és a híres 28-as villamos nagyon régi, szépen felújított kicsi villamos. Keskeny nyomtáv, rövid tengelytávolság, az az úgy rángatja az utast…
 
Mivel nagyon elfáradtunk a sok sorban állástól, ezért visszamentünk a szállodába egy kis pihenőre. Este a környéken vacsiztunk egy gyorsétteremben.
 
Hétfő
Továbbra is szerettem volna a felvonóval felmenni a felső városba. A sor a szokásos hosszú volt. Lemondtunk róla. A Glória Funicularral mentünk fel a város felső részének egy másik felébe. Onnan is nagyon szép volt a kilátás. Elsétáltunk a botanikus kertbe. Öregszem. Élvezem a botanikus kertet. Csend van, nincsenek hangos turisták, senki sem akarja elkészíteni a kitudja hányadik selfiet. Utána finomat ebédeltünk. A Szent Rókus templomot úgy hirdetik, hogy kívül unalmas, de belül nagyon díszes. Igaz. Lejöttünk, megint ránéztünk a felvonóra. A sor még mindig nagy volt. Felsétáltunk egy másik útvonalon, mert szerettem volna megnézni a Karmelita kolostort. Megnéztük és a lift teraszáról csináltunk néhány képet. Nem volt senki ott, és egyszer csak a lift felért, az utasok kiszálltak és kinyilt a lefelé menő utasoknak szóló ajtó. Elvileg 5,30 EUR/fő a jegy, de akinek van érvényes tömegközlekedési kártyája, annak csak 1,35 EUR. Nekünk volt és egy üres liftünk is (+ egy kezelő)! Mire felfogtuk, már le is értünk.
 
Beültünk egy kávéra és süteményre. Még egy kicsit shoppingoltunk, majd elindultunk vissza a hotelbe a cuccainkért. A recepciós üdítővel és péksütivel kínált, sőt a WC-t is megmutatta, merre van. Így búcsúztunk a szállodától.
 
visszaút: 2022.09.26 W6 2394 HA-LWJ 4A
felszállás: 21:30 02-s pálya, leszállás: 1:50 31L
 
És mit mutatott a lépés számláló? Szombat 18.101, vasárnap, 17.919, hétfő 21.291 és kedd hajnalban további 1.316 lépés.
 
Volt egy olyan mély metróállomás, hogy ahhoz képest a Moszkva tér csak kéregvasút. Nem kevesebb, mint 4 egymást követő mozgólépcsővel lehet feljutni.
 
Arra a kérdésre, hogy hány lépcsőt másztunk meg, egy klasszikus Chuck Norris vicc jut az eszembe: Hány fekvőtámaszt tud megcsinálni Chuck Norris? AZ ÖSSZESET! 😊

Egy falat Görögország

Az előzményekről
Az utóbbi években, amikor a szülinapunk van és az hétköznapra esik, szabit veszünk ki, és együtt töltjük azt a napot. Idén Zsófi születésnapja csütörtökre esett. Jó előre beírtuk a szabadságos tervbe. 1-2 héttel a szülinapja előtt Zsófi mondta, hogy péntekre is kivesz szabit, mert akkor van egy 4 napos hétvégéje. Nem szóltam semmit, csak kiírtam én is a pénteket.
 
Kedden hazafelé arról beszélgettünk, hogy milyen jó lenne kiugrani Bécsbe enni egy igazi Wiener Schnitzelt és inni hozzá egy pohár jó bort. A vonat árán „kicsit” meglepődtem. 1 fő esetén jó, 2 fő esetén már drágább, mint a benzin és az autópályamatricák együtt. Vonattal otthonról 4-4,5 óra az út, autóval 3. De elég vacak időt jelzett a meteorológia a hétvégére. Próbáltam nézni valami kellemes, meleg helyre repülős utat, valami jó kis szezonzáró járatra. Sejtettem, hogy drága lesz, de hogy ennyire… Santorinire párezer forintért lehetett volna kimenni, de a hazaút 160 eFt/fő lett volna (+ülőhely, +csomag). Nem ettem én meszet és (sajnos) nem kaptam meg a jegybank trezorjának kulcsát. Valahogy a mikonosi repjegy kimaradt a horrorár kategóriából, de még nem volt aláírva a szabink.
 
Szerda reggel mindketten megkaptuk az aláírást (tudtam, hogy meglesz), így gyorsan foglaltam, repjegyet, szállást. Zsófi nem tudott semmit. Csak hazafelé árultam el neki, hogy én is 2 nap szabit vettem ki és hogy utazunk valahová. Meghatódott. Nem kicsit. A célpontot nem tudta. Annyit azért elmondtam, hogy kb. mikor indulunk és a hőmérséklet 20-27 fok között lesz és hoznia kellett fürdőruhát és strandcipőt is. A reptéren már nem tudta megvárni, hogy a kapuhoz érjünk, megnézte az infómonitorokat és rájött, hogy Mikonos a cél. Újabb meghatódás lett.
 
odaút: 2022.09.15 W6 2343 HA-LXT 29F
felszállás: 14:53 31L, leszállás: 17:34 34-s pálya
 
Sima volt az út, és láttuk a következő évi célpontot: Skiathost. Leszállás után buszra szálltunk, elmentünk a buszvégállomásra, onnan gyalog mentünk az apartmanba. A tulajdonos néni nagyon kedves, aranyos. Minden nap kaptunk tiszta törülközőt, 2 db 1,5 literes vizet.
 
Lepakolás után sétáltunk egy kicsit a városkában. Megnéztük a híres szélmalmokat és a naplementét. Kerestünk egy hangulatos éttermet és ott vacsiztunk. Egyszer csak elsétált mellettünk Petros, a sziget híres kabala-pelikánja. Mint egy turista: sétál, nézeget.
 
Péntek
Maradtunk a városban. Sétáltunk a zeg-zugos kis utcákban, bámészkodtunk. Elhajókáztunk az új kikötőből a nagyhajók kikötőjéig. Ott kötnek ki a hatalmas óceánjárók. Én még soha nem álltam közvetlenül egy ilyen hatalmas hajó mellett. Eltakarta a napot. Néha a hajó különböző kürtjeivel egyszerű dallamot játszott. Visszahajóztunk egy másik kikötőbe. Imádni való Mikonos. Nagyon szűk utcák, és nagyon kedves emberek mindenhol. Látszik, hogy ez a gazdag európaiak játszótere. Olyan lányokat láttunk, hogy az öltözetére inkább vetkőzete kifejezés illik. A turisták által nem látogatott helyek sajnos nem túl tiszták. Kerestünk másnapra strandot. A környékünkön csak egy volt. A nagyobb része egy szálloda zárt része volt, míg a szabad strandon, se napágyak, se wc, se … semmi.
 
Szombat
Átbuszoztunk a sziget egy másik részére, Paraga beachre, hogy strandolással töltsük el a napot. Volt olyan hely, ahol 50 EUR-t kértek volna egyetlen – minőségi – napágyért. Találtunk egy ennél lényegesen olcsóbb helyet. Minden napágyszakasz 1-1 beach bárhoz tartozik. Itt lehet enni, inni és mindig szól a zene. A gond csak az, hogy a hang nem tudja, hol van a bár határa és szépen „átmegy” a másik bár felségterületére. Így egész nap legalább két zenét hallgathattunk. A víz már nem volt igazán meleg, de azért megmártóztunk egy kicsit. Nagyon pihentető nap volt. Azt hittem, a nap ilyenkor már nem olyan erős. Tévedni emberi dolog. Leégtem.
 
Vasárnap
Kifizettük a szállást, otthagytuk a csomagot és elmentünk hajókázni és romokat nézni. Mikonos mellett van Délos*. Naponta több hajó is megy oda. Mi a 11:30-kor indulót választottuk. Rövid hajókázás után megérkeztünk a szigetre, ahol semmi sincs, csak romok minden mennyiségben. Előttünk ismeretlen ok miatt a hajó fél órával hamarabb indult vissza. Szerencsére mi már a fedélzeten voltunk. Visszatérve Mikonosra még maradt időnk enni valamit és megvenni az utolsó szuvenírt. Szerintem egy egyszerre pihentető és élményeket adó nyaralás volt.
És mit mutatott a lépésszámláló? Csütörtök 11.299, péntek 16.757, szombat 9.204, vasárnap 16.373.
 
visszaút: 2022.09.18 W6 2344 HA-LZN 31A
felszállás: 23:03 16-s pálya, leszállás: 23:54 31L
  
* Délos mellett van Északos, Keletos, Nyugatos, Reggelos, Délutános, Estos és Éjjelos szigete is.