Loire menti kastélyok

Május közepén beszélgettünk Zsófival az utazási terveinkről. Mesélte, hogy ő járt a Loire völgyében, ahol sok szép kastély van és szívesen megmutatná őket. Nem kellett kétszer mondani. Az eredeti terv szerint szombaton megérkezünk Párizsba, felvesszük a bérautót, elmegyünk Blois-ba, a szállásra. Vasárnap – szerda kastélylátogatások, csütörtök „tartalék” nap, pénteken vissza Orlyra, leadjuk a bérautót, a délután szabad, szombat reggel irány haza.

odaút: 2025.08.30. W6 2367 HA-LGS 7A

felszállás: 7:01 13L, leszállás: 8:58 07

Leszállás után felvettük az autót. Toyotát kértem, Renault Capture-t kaptunk. Tette a dolgát rendesen, de továbbra se szeretem a SUV-okat. Első utunk Orléans-ba vitt. Ott sétáltunk a kisváros utcáin, megnéztünk egy mini Notre Dame-ot és a főtéren ebédeltünk Jeanne d’Arc lovasszobra mellett. 

Lementük a Loire partjára és ott sétáltunk vissza az autóhoz. Elmentünk a szállásunkra Blois-ba. Azért itt szálltunk meg, mert innen voltak a legközelebb a megnézni tervezett kastélyok. A szállás elfoglalása után bementünk a városba sétálni. Vacsorára francia hagymalevest szerettem volna enni. Úgy gondoltam, hogy ez Franciaországban nem lehet gond. Az volt. Egyetlen étteremben volt csak, de oda senki sem ült be. Japán-Dél-Koreai étteremben vacsoráztunk.

Vasárnap – Chambord

Még mindig a hatása alatt vagyok, pedig eltelt már egy pár hét. Nagyon hangulatos út vezetett a kastélyig. A vége volt a legjobb. Két oldalt erdő és a messzi távolban mesevilág-tornyok. Leparkoltunk, elsétáltunk a kastélyhoz, megvettük a belépőt. A túra első részét a parkban kezdtük. 


Az időjárás nem volt a barátunk, folyamatosan figyeltük a Google-t, hogy mennyi időnk van még a következő esőig. Amikor elkezdett esni, azonnal bementünk. A kastély belülről is szép. Amikor a tornyok közötti teraszon mászkáltunk, bőrig áztunk, olyan eső volt. Minden múzeum végén van egy ajándék bolt. A hűtőmágnes és a kollégáknak szánt csoki mellett vettünk 2 esőkabátot. A kastély melletti étteremben ebédeltünk, szerencsére itt volt hagymaleves!!! Még egy kis sajt és sonka válogatást kóstoltunk. És, hogy biztos ne maradjunk éhesek, egy kis madártejet is ettünk. Visszamentünk a szállásra és Lidlben vett dolgokat vacsoráztuk.

Hétfő – Chenonceau

A második legszebb kastély. Mint épület sokkal kisebb, mint Chambord, de a kertje sokkal díszesebb. Két díszkertje van. Az elsőt Diane kegyencnő készíttette a XVI. század első felében. II. Henrik halála után az özvegye – Medici Katalin – elkobozta a kastélyt a férje kegyencétől, építtetett egy másik díszkertet. A kegyencnő kapott azért egy másik kastélyt, nem lehet hajléktalan. A kertben van egy bokorlabirintus, amiben a bokrok elég alacsonyak. Láttuk egymást.

Chenonceau kastély különlegessége, hogy szinte a teljes épület a Cher folyó felett van, amit 6 láb tart.


Visszamentünk a szállásra. A reggeliző helyen (erről majd később) vacsoráztunk.

Kedd – Chinon + 1

A legmesszebb lévő kastély volt. Szinte egész nap esett. Történelmileg nagyon érdekes hely, de mára csak egy várrom. 

Alig pár helyiség látogatható. A jegypénztáros megdicsérte az egyen esőkabátunk. Csalódottan jöttünk volna el (ebben a folyamatos esőnek komoly szerepe volt). A múzeum shopjában láttunk egy képet d’Ussé-ról. Közelben volt, spontánok voltunk, megnéztük. Mire odaértünk, elállt az eső. Ennek is szép kertje van és az épület kb. fele látogatható, mert a másik felében lakik a márki és a felesége. 

 


Hazamentünk. Útközben láttuk, hogy jön egy fix traffipax. Szépen beállítottam a tempomatot 80 km/h-ra, a GPS is ezt mutatta. Mondtam Zsófinak, hogy integessünk. Megtettük és a lámpa villant. Ott csak 70 km/h-val lehetett menni. Köszi GPS + táblafelismerő + én. Várjuk a fényképet. Remélem nem jön.

Szerda – Cheverny és még egy kis Chambord

Meseszép kert, rengeteg vadászkutya. Nagyon szép és hangulatos hely lenne, ha a tulajdonosa nem lenne hatalmas Lego rajongó. A szobák tele vannak Lego szobrokkal. Életnagyságú kutyák. Eredeti íróasztal és annak 1:1 méretarányú másolata szintén Legoból. 



De volt Mona Lisa is, és az egyik régi tulajdonosról festett portré embernagyságú Lego „kép”-ként. A kastély kertjében volt egy bokorlabirintus, ami elég magas volt, a közepén egy műanyag szellemszobor.

Visszamentünk Chambordba, mert kisütött a nap és szerettük volna körbejárni a kertet. Ehhez béreltünk egy elektromos kisautót. 45 percre adták. Ennyi kellett, hogy körbe autózzuk a kertet néhány megállóval. 


 Csütörtök – Blois

Már nem autóztunk sehova, maradtunk a városban. 

 

Ott is van egy kastély, ezt is megnéztük. Ennek nincs kertje, de kifejezetten turista barát hely. Van egy királyi trón a turistáknak. Kipróbáltam.


 

Péntek

Reggeli után visszamentünk az Orly reptérre, leadtuk az autót, majd elmentünk a reptéri szállodába. Azon gondolkodtunk, hogy mit csináljunk. Ebéd után a gyomrom döntött. Ami benne volt, az elkezdett kijönni. Alul-felül. Hajnal 2-kor még nem éreztem magamban az erőt, hogy felüljek a 9:50-kor induló gépre. Szerencsére rendbejöttem az indulásig.

Reggelizés

A szállodában nem kértünk reggelit. A fényképek alapján nem túl bőséges reggelit kínáltak. Nagyon jó döntés volt. Kb. 2 perc autós távolságra volt egy pékség, ahol voltak péksütik, hideg-, meleg szendvicsek, croissant, frissen facsart narancslé. Hangulatos volt, mindig sokan voltak. Egy kivételével minden nap ott reggeliztünk. Volt egy másik reggeliző. Az is jó volt, de a pékség jobb volt.

hazaút: 2025.09.06. W6 2368 HA-LVI 6A

felszállás: 10:14 07, leszállás: 11:59 31R

Mindez lépésszámban:

 

szombat

17 650

vasárnap

9 711

hétfő

12 364

kedd

6 984

szerda

16 302

csütörtök

8 585

péntek

6 630

szombat

3 778

 

 

Egyszerre volt fárasztó és pihentető is.

Párizs

odaút: 2025.08.16. W6 2367 HA-LVI 35F

felszállás: 7:18 13L, leszállás: 9:20 06

Szombat

Sima eseménytelen volt az út, most először jártunk a párizsi Orly reptéren. Metróval mentünk a szállásra, útközben reggeliztünk egy kicsit. A csomagok lerakása után nem lehetett más a cél, mint az Eiffel torony. Kb 1,5 óra alatt jutottunk el a kasszákig és onnan a torony tetejére. A ragyogó szép időben jó messzire el lehetett látni. A torony után megvacsoráztunk. Elég korainak tűnik, de akinek hajnal ½ 3-kor csörög az órája, annak a délután 5 óra már vacsoraidő.

Vasárnap

A szállodánktól nem messze reggeliztünk, majd utána a Diadalívhez mentünk. Ott egy kicsit szétváltunk. Én a felszínen közelítettem meg. Ez csak azért érdekes, mert a Diadalív egy 4 sávos körforgalom közepén van és elég gyorsnak kell lenni, hogy átjuss. Régen 6 sáv volt, de a belső kettőt lezárták. A többiek a föld alatt jöttek. 284 lépcsőt kell megmásznia annak, aki fel akar jutni a tetőre. Ebből 234 csigalépcső. Bele lehet szédülni, míg felér az ember. A tetőről látható szinte az egész Párizs. Emberközelibb onnan nézni, mint az Eiffel toronyból. Talán nem mindenki tudja, de Párizsnak 3 diadalíve van. Az első a Louvre előtt, annak neve Arc de Triomphe du Carussel, a második, amit megmásztunk, az Arc de Triomphe, a harmadik a Défense negydben van, a Grande Arche. Ez a három teljesen egyvonalban van. Ha megáll az ember a Louvre előtt, akkor átlátni a másik két diadalíven.

Miután lejöttünk, egy kicsit sétáltunk a Champs-Élysées-n, ettünk valamit, majd szétváltunk a barátainktól. Az időben korlátozott hosszúságú utazás miatt ők a Louvre-ba mentek, mi a Notre Dame-ba. Pár éve arról beszélgettünk Zsófival, hogy rég voltunk Párizsba és el kellene menni. Napokkal később égett le a Notre Dame. Megfogadtuk, hogy ha kinyit, akkor megyünk. Betartottuk, amit megígértünk. A templomokban szokás, hogy némi anyagi ellenszolgáltatásért cserében gyertyát gyújthatsz valakiért/valamiért. A XXI. század beköltözött ide is. Már nem kell az aprópénz, ott van a paypassos POS, csak érintsd a kártyád, és kész. Nem néztem meg, mennyi egy értintés. Pár éve Dublinban láttam hasonlót, de ott utcazenészeket lehetett támogatni így. Beültünk egy kávézóba, ettünk finom sajtot, ittunk kávét, A Louvre-nál találkoztunk a barátainkkal. Visszamentünk a szállásra, a környéken vacsoráztunk, majd visszamentünk a Louvre-hoz csinálni 1-2 éjszakai képet. Az este 10 órakor kezdődő Eiffel torony extra díszkivilágítást onnan néztük meg, mert nem értünk volna át.

Hétfő

Az előző napi helyen reggeliztünk, majd a Pigalle, Moulin Rouge, Sacre Coeur következett. Ismét szétváltunk. Mi elmentünk egy 1 órás sétahajókázásra. A legjobb program (sajnálhatja, aki lemarad). A hajón nem volt tömeg, sütött a nap, láttuk Párizs nevezetességeinek egy nagy részét. Ismét kávéztunk, sajtoztunk. Az Eiffel torony közelében találkoztunk, vacsoráztunk. Azt tudtuk, hogy minden kerek órakor van a speciális díszkivilágítás, de azt nem tudtuk, mikor van az első. Reméltük, hogy este 9-kor. Nyáron nem. Este 10-kor volt. A torony egy kellemes sárgás fénnyel van megvilágítva, de kerek órakor 5 percig kap egy extra megvilágítást. Mintha ezer vaku villanna, látszólag össze-vissza. Ez egy gyémántos csillogást ad a toronynak.

Kedd

Reggel korán keltünk és mentünk a reptérre.

hazaút: 2025.08.19. W6 2368 9H-WDP 35F

felszállás: 10:16 07, leszállás: 12:02 13R

Mindez lépésszámban:

szombat

14 047

vasárnap

25 389

hétfő

20 820

kedd

5 742

összesen

65 998