Eindhoven

odaút: 2011.03.28. W60227 HA-LPC 6F
felszállás 6.13 31L, leszállás 7.54 22-s pálya

Eindhovenben szinte semmi látnivaló nincs. Ami volt, azt már korábban megnéztem. Egyszerűen besétáltam a városba a reptérről, majd vissza. Ez oda-vissza 16 km.

De jöjjön a "horror":
Valamivel a 2 órás limit előtt próbáltam bemenni Eindhovenben a tranzitba. A secu előtt a kislány ellenőrizte a beszállókártyám. A rendszere szirénázott. Mondta, hogy "too early". Visszamentem pár perccel később. Újra sziréna. Mondja a kislány, hogy megváltozott a járatszámom, így az otthon nyomtatott beszállókártya nem jó, kérjek újat a check-in pultnál. Két pult volt nyitva 5 géphez, egy ifjúsági jéghoki csapat és egy osztály is sorban állt. Szerencsére nyitottak egy harmadik pultot, így hamar sorra kerültem. Elmondtam mi a bajom. A kislány telefonált kétszer, pötyögött valamit a gépén, rápecsételte a beszálló kártyámra, hogy "ok to board", aláírta. A secu előtti ellenőrzésnél újra szirénázott a gép. A kislány el akart küldeni, mutattam a pecsétet. A kislány hatszor telefonált. Pötyögött valamit, majd jó utat kívánt. A kapunál újra szirénázott a rendszerük, pötyögtek valamit, majd jó utat kívntak. Legalább 20 embernél csipogott a rendszer. Eredetileg W6 0247 volt a járatszám, ez változott W6 2247-re. 

hazaút: 2011.03.28. W6 2247 6A
felszállás 18:14 04-s pálya, leszállás 19:48 31L

fényképek 

Megint London

odaút: 2011.02.19. W6 201 HA-LPB 6F
felszállás 6:11 31L, leszállás:7.32 08-s pálya

Anyuékkal voltunk Londonban. Miután beérkeztünk a Victoria pályaudvarra, reggeliztünk. Tudjátok mi a "black pudding"? Olyan mint a mi véres hurkánk. Megnéztük a Tower-t. A koronázási ékszerek nagyon szépek. Átmentünk a Temze másik oldalára és megnéztük a H.M.S. Belfast cirkálót. Ez valami fantasztikus élmény volt. A hajó nagy részét be lehet barangolni. Mindenhová be lehet bújni, mindent meg lehet érinteni. Bábukkal mutatják be a hajós életet. Ami a legfantasztikusabb, azok az illatok. Minden szobának meg van a maga illata. Volt egy szoba és nem találtunk infót a rendeltetéséről. Beleszagoltunk a levegőbe. Sör és rum szag volt. Meg is találtuk a táblát. Sört és rumot tároltak ott. A fogorvosi szobánál lehetett érezni a fogfúrás szagát. A mosodában meleg volt, a konyhában ételszag. Jártunk a motortértől a toronyig mindenhol. Több mint 100 képet csináltam. 

Fáradtak voltunk, megvacsoráztunk, majd mentünk a szállásra. Easyhotelben voltunk. De most nem a kicsi 6 m2-s szobában, hanem a luxus 11 m2-s szobában. Nem francia ágyunk volt, hanem 2 ágyunk.
Másnap a reggeli után felültünk a London Eye-ra, utána megnéztünk az angol kormány II. világháborús bunkerét. Láttuk Churchill által festett képeket. Ez is egy interaktív múzeum volt. Délután még sétáltunk egy kicsit, majd kimentünk a pályaudvarra és hazajöttünk. Menet közben kinyílt a busz csomagtér ajtó. Én szóltam a sofőrnek és segítettem neki lecsukni. Élményteli hétvége volt. 

hazaút: 2011.02.20. W6 210 HA-LPA 6F 
felszállás 20.50 08-s pálya, leszállás 23.52-kor leszállás 31R

fényképek 

London

odaút: 2011.02.05. W6201 HA-LPN 6F
felszállás 6:15 31L, leszállás 7:34 26-s pálya

Odafelé meglehetősen furcsa volt a stuvik nembeli összetétele. 3 fiú, 1 lány. A vezető légiutaskisérő srác hasonlított CR7-re. Olyan furcsa hangsúlyozással beszélt, hogy nem tudtuk eldönteni, hogy ő egy nem magyar anyanyelvű, de magyarul jól beszélő srác, vagy a saját neméhez vonzódó affektáló. Az utóbbit támasztja alá, hogy a repülés során többször megigazította a haját.

Négyen voltunk Londonban. Velünk jött Zsófi kolléga/barátnője) és az ő párja K is. K nagyon félt a repüléstől, szinte el se akart jönni. Azután megkapta az ízelítőt a repülésből. Odafelé sima felszállás, eseménytelen repülés, erősen táncoló utolsó 5 perc, oldalszeles leszállás, erős földet éréssel. Visszafelé még jobb volt. Mellette egy olyan srác ült, aki a felszállás alatt imádkozott, elszálláskor még keresztet is vetett. A fapados légitársaságok mindig az 1-es terminál előtti (13R/31L) kifutópályát használják. Leszálláskor most a 31R pályára szálltunk így K látta Ferihegy 2-t is az ablakból. Gyalogolhatott éjszaka a géptől a terminálba. Mire hazaért már jól érezte magát, napközben repülőjegyeket keresett, szerintem mostanra állt össze a fejében az az üzleti modell, amivel még az idén lekörözi az én repülési eredményeim. Hajrá K, 54-el vezetek, és már foglalva van 4! :)) Friss hír. K már Kanadába menne és nem gyalog. :))

Szombaton megérkeztünk Lutonba, busszal mentünk Londonba. Mivel éhesek voltunk, gyorsan reggeliztünk egyet. Utána a lányok kifosztották London összes Esprit boltját. Megnéztük a Piccadilly és Trafalgar tereket. Elmentünk a Tower-hez, sétáltunk a hídon. Elmentünk a szállásra. Sétáltunk egy kicsit a környéken, vacsoráztunk majd aludtunk.

Vasárnap megnéztük a Madame Tussauds panoptikumot, mentünk egyet a London Eye-on. A panoptikumban vettünk kombinált (M.T. + London Eye) jegyet. Ott sem egyszerű az élet, mert a London Eye-ra szóló jegyet a London Eye pénztárában át kellett cserélni. Ki volt írva, hogy 4D-s előadás is. Nem értettem mitől lehet 4D-s egy vetítés. 3D-s filmet már láttam, de itt tényleg volt 4D. Amikor a filmen spriccelt a víz, akkor itt is. Amikor hó esett, akkor valami apró habfürdő habocskák is hullottak. Jó kis mulatság volt. Imádom az ilyen gyors élménydús hétvégéket. A legnagyobb élmény látni K-t, aki a repüléstől erősen félőből, repülni akaróvá vált. Hiába megcsapta a kerozin gőze. :)) 

hazaút: 2011.02.06. W6 210 HA-LPE 6F
felszállás 20:43 26-s pálya, leszállás 23:38 31R

 fényképek

Eindhoven

odaút 2011.01.15. W6 227 HA-LPC 6F
felszállás 6:11, leszállás 8:03

A reptéren hamar túlestünk az ellenőrzésen, reggeliztünk. A gépen szerencsénk volt, mert tudtunk venni kapitánymacit. Mint kiderült a gépen összesen 2 db volt. Mindkettőt megvettük, mert az egyik fórumos társ is rendelt egyet. Nagyon érdekes formájú az a busz (401) ami a reptérről a városba bevisz. Kb reggel 9-re értünk be Eindhoven központjába. Hihetetlen, de az egész város aludt még. Alig volt élet az utcákon.

Ami rögtön szemet szúrt az a kerékpáros közlekedés. Itt ugyanis van. Nem csak beszélnek róla, de tettek is érte nem is keveset. Minden úton van külön kerékpár út. Nem csak fel van festve két vonal, hanem valódi út van nekik építve. Elképesztően sok kerékpártároló van. Láttunk földalatti tárolót is, ahová mozgó járda visz le. A kerékpárokat a célnál lelakatolják a tulajdonosok és ott hagyják. Ami a legszebb, hogy senki sem viszi el őket. Amin a legjobban meglepődtem, hogy néhány forgalmas kereszteződésben a gyalogos és kerékpáros forgalomnak külön aluljáró rendszert építettek ki.

Mivel az élet megindulásáig még volt egy óránk, megnéztük a Flying Pins-t. Ez egy jópofa szoborcsoport. Eindhoven tele van szobrokkal. Az épületek is különleges formájúak. Az egész város nagyon hangulatos. Elmentünk a PSV Eindhoven stadionjához. Bementünk a boltjukba. Becsipogott a rendszer. Az eladó mondta, hogy jöjjünk be. Kifelé is csipogott. Előbb Zsó ment ki, a rendszer csendes volt. Utána kiadtam a fotós táskát, csend. Kiadnám a hátizsákom, sziréna. Rájöttünk, hogy a hátizsákban még benne van a lopásjelző. Mivel olló nem volt nálunk, ezért a körömvágó csipesszel műtöttük ki. Visszamentünk a központba, ettünk valami helyi szendvicset.

Közben felébredt a város, kinyitottak a boltok is. Kicsit shoppingoltunk. Találtunk egy plázát, aminek hiányzott az egyik fala, így a folyosóin nem volt túl meleg. Kicsit álmosak voltunk, beültünk inni egy kávét, illetve én ettem egy szendvicset. A mellettünk lévő asztalnál érdekes pár ült. Egy idősebb holland úr és ifjú thai vagy maláj párja. Hasonló szendvicset ettek, mint én. A holland előbb késsel-villával kezdte a szendvicset enni, de a párja segített neki. Két kanállal szedte apró falatokra a szendvicset és közben édesen vigyorgott a bácsira. Ja azt nem mondtam, hogy a thai/maláj is egy pasi volt. :))

Ezután egy hangulatos parkban sétáltunk, néztük a patakocskát, a hangulatos utcácskákat. Mivel elég fáradtak voltunk a heti zsúfolt programok miatt, ezért elmentünk a hotelbe és egy kicsit aludtunk. 7 körül elindultunk vacsorázó helyet keresni. Ugyanaz a bajunk volt mint Londonban. Nagyon sok olasz, kínai, török, görög, indonéz étterem volt, de sehol egy helyi ételeket kínáló. Már feladtuk és elindultunk vissza a hotelbe, hogy együnk valami francia ételt. De akkor végre találtunk egy szimpatikus helyet. Két féle előételt ettünk, levest. Zsófi csirkés főételt evett, én mix fish-t. Ittunk sört is. Pontosabban Zsófi ivott egy pohárral, én beleittam. Egész jó volt. Nagy szó ez egy olyan embertől, aki nem egész 3 éves kora óta utálja a sört. :))

Hazamentünk, lefeküdtünk. Nem kellett ringatni. Másnap későn keltünk, reggeliztünk. Kijelentkeztünk a hotelból. Megnéztük a DAF múzeumot, utána elsétáltunk a híres UFO alakú épülethez. Az összes építészeti látványosságot már megnéztük, mást már nem akartunk, de még nagyon sok időnk volt a gép indulásáig. A nap ragyogóan sütött, néha már-már melegünk is volt.

Elindultunk egy kis sétára a reptéri busz vonalán. Addig-addig mentünk még egy megállót, míg a végén kiértünk a reptérre. Ez egy kellemes 8 km-s túra volt. Hazafelé pontosan indult a gép, sima utunk volt. Szerencsénkre Zs értünk jött, hazahozott. Hozott még kaját is, így ettünk. Zs nálunk aludt, így ma reggel együtt mentünk dolgozni. Nagyon kellemes hétvége volt.

Furcsaságok
A házak. Nagyon kis alapterületűek, 2 vagy 3 szintesek viszonylag kis belmagassággal. Az ablakokon nincs függöny. Minden további nélkül be lehet látni a lakásokba. A legtöbbször maga a ház fala van az utcán és így bárki belát az emberhez.

Lipton citromos ice tea: szénszavas. Olyan, mintha sört innék.

hazaút: 2011.01.16. W6 216 HA-LPE 30A
felszállás 19:44, leszállás 21:13

fényképek 

Rómát tényleg látni kell

Csütörtök - az utazás
4 órakor eljöttem a munkahelyemről, elmentem Zsófiért. Kimentünk a fapados parkolóba, onnan a reptérre. 6-ra kényelmesen kiértünk. A reptéri tranzitban vacsoráztunk. Azt tudtuk, hogy a gépünk napközben már összeszedett 30 perc késést, amit nem is sikerült behoznia.

odaút: 2010.06.03. W6 247 HA-LPS 6A
felszállás 20:55, leszállás 22:10

Pont egy órával a menetrend szerinti indulási idő (19.55) után szálltunk fel. Valamit sikerült behozni a késésből. Sima leszállás volt a 16L pályára. Siettünk a vonathoz. 22.33-kor értünk oda. A vonat 22.36-kor indult. Nagyon sokan álltak a jegykiadó automatikánál. Lekéstük volna a vonatot, ha a jófej kalauz nem szól, hogy szálljunk fel, mert nála is lehet jegyet venni. A vonat fantasztikus volt. Az ülések kényelme vetekedett a repülőgépek ülésének kényelmével. A vonat teljesen csendes és tiszta. Fél óra a menetideje.

A Termini vasútállomásról gyalog mentünk a szállásra. Elég érdekes környék. Valószínűleg a Keleti vagy a Nyugati pályaudvar környéke sincs rajta Budapest legvonzóbb látnivalóinak 10-es listáján. Láttunk néhány gyanús alakot, hajléktalant, de senki sem szólt hozzánk. A szállodában az adminisztráció gyors volt. A szoba teljesen megfelelt. Tiszta, normál méretű. Gyorsan lefeküdtünk aludni.

Péntek - irány a város
Amikor péntek este végig gondoltuk, hogy mi mindent láttunk, akkor magunk is meglepődtünk. Külső szemlélő azt hinné, hogy csak végigrohantuk a várost, hogy "kipipálhassuk, ezt is láttuk". Nem így volt.

A szállodában a reggeli bőséges volt. Visszamentünk a Termini-re és vettünk 3 napos Róma Pass-t. Nagy találmány volt. Első utunk a Colosseumhoz vezetett. Metróval mentünk. Kissé lepukkantak a metróállomások és a legtöbb szerelvényt kívülről telegrafitizték. Azon tanakodtunk Zsóval, hogy amikor kijövünk a metróból, akkor rögtön látni fogjuk a Colosseumot vagy meg kell majd keresni. Amint kiértünk ez már nem volt kérdés. Betöltötte az egész látómezőnket. Két sor volt a jegypénztárhoz. Az egyik a sima. Ennek hossza változott 100 és 200 méter között. Volt egy másik sor is a Róma Pass-osoknak. Egy ember állt előttünk kb. 5 másodpercet. Nekünk is ennyit kellett várni. A Colosseum tényleg csodálatos. Alaposan körbejártuk. Sajnos azt a helyet nem találtam meg, ahol annak idején Bruce Lee és Chuck Norris küzdött, de ennek ellenére nagyon jó volt.

Innen a Forum Romanumba mentünk. A Roma Pass-al itt is azonnal bejutottunk. Végigsétáltunk az egész területen. Csodálatos, hogy ennyi év után is még mi minden megmarad a régi épületekből. Következett a Piazza Venezia és a Monumento Nazionale. Az emlékmű teraszán ebédeltünk. Zsó szendvicset evett és prosutto e melone-t. Isteni finom volt.

 A Pantheon következett. Azt tudom, hogy a kupolák önhordó szerkezetek. Amint beépítik az utolsó követ, kész a szerkezet. A Pantheon tetején egy 9 méteres lyuk van. Az ott beeső eső vagy hó azonban - látszólag - nem tett nagy kárt a belső falakban, freskókban. A Trevi kút következett. Mi is bedobtuk a magunk apróját. Már indultunk el, amikor nagy kiabálásra, tapsra lettünk figyelmesek. Egy lány mászott be a kút vizébe és ment egyre beljebb. Semmi sem volt a kezébe. Lehajolt és kivett valamit a vízből. A fényképezőjét. Lehet, hogy azt dobta be az érme helyett? :)) 

Elmentünk a spanyol lépcsőhöz, majd átsétáltunk a Tevere másik partjára. Egy kis parkban pihentünk és fagyiztunk. Az Angyalvár következett. Itt is ingyenes volt a belépésünk. Felmentünk a tetejére és onnan néztünk szét.

Egy fontos kérdés volt az öltözetünk. Azt tudtuk, hogy akármiben nem lehet bemenni a Szent Péter Bazilikába. Az Angyalvár után elmentünk a bazilikához. Láttam, hogy bermuda nadrágos emberek mennek be. Tanakodtunk, majd megpróbáltuk. A securityn simán átjutottunk. Már kezdtem nagyon örülni. Odaértünk az öltözködési securityshez, aki nem engedett be. Azt ugyanis nem vettük észre, hogy Zsó-n ujjatlan póló van. Ez pedig kizáró ok. Kérdeztem, hogy én bemehetnék-e? Ingatta a fejét, mert a térdem kilátszott. Leültünk egy padra. Nagyon fáradtak voltunk. Az útikönyv alapján választottunk egy éttermet. Ott vacsoráztunk. Jó döntés volt. Nagyon fáradtan kerültünk ágyba.

Szombat - Vatikán
Reggeli után elindultunk a Vatikánba. Még itthonról lefoglaltam a belépőnket a neten. A 28 EUR-s árra, így még jött 8 EUR plusz költség, de nagyon megérte. A múzeumhoz 4-500 méteres sor állt. A sor kb. fele a tűző napon, az árnyék legkisebb esélye nélkül. Tudtam, hogy nekünk nem kell beállni a sorba. Ennek azért is nagyon örültem, mert itt már hosszúnadrág volt rajtam, a nap pedig száz ágra sütött. Szépen elsétáltunk a sor mellett. Volt egy másik sor is, ott a csoportok mentek be és volt egy harmadik sor is a netes vásárlóknak. Pontosabban nem volt sor. Bementünk. Kicsit féltem, mert 11-re szólt a jegyünk, de még 10 óra sem volt. Túlestünk a securityn, beálltunk egy olyan sorba, ahol 1 ember állt előttünk és megkaptuk az ingyenjegyünket. Nagyon megérte az a 8 EUR pluszköltség, mert ha órákig kellett volna sorba állni, akkor nagyon nyűgösek lettünk volna.

Hihetetlen mennyiségű műkincs van ott. Az ember azt se tudja mit nézzen, annyi minden van. Az egyik sarokba árválkodik az egyik kedvenc szobrom, a Laokon szoborcsoport. De számtalan másik híres alkotást láttunk. Érdekes módon lehet fényképezni a múzeumba. Néhány helyen tilos vakut használni. Van egy terem, ahol hatalmas méretű faliszőnyegek vannak. Olyan nagyok, hogy egyiket sem tudnám leteríteni otthon. A szőnyegeken lévő alkotások fotó minőségűek. Szinte a legutolsó terem a Sixtus-kápolna. Ez az egyetlen hely, ahol nem lehet fényképezni. Szívem szerint ott fotóztam volna a legtöbbet. Döbbenetes. Percekig csak ültünk és néztünk. Michelangelo zseniális műve. De dicséret illeti a kőműveseket is. Az épület több, mint 500 éves és még nem ázott be, nem esett le a vakolat. (emlékeztetőül: a gödöllői lakás mennyezetének vakolata fél évvel az építés után leesett). Innen a Szent Péter Bazilikába mentünk. Hatalmas sor fogadott minket. A bazilika előtti félkörívben elhelyezkedő oszlopsor mentén állt a sor. Kivártuk, bejutottunk. Első utunk a pápák sírkamrájába vezetett. II. János Pál pápa sírjánál többen imádkoztak. Van egy webkamera, amin bármikor nézhető a sír. Kicsit bizonytalan a működése, de lehet, hogy egy percre felkerültünk a netre. A sírkamrából fel lehet látni néhány a mennyezeten lévő rácsos ablakon át a bazilika kupolájába.

A bazilika döbbenetes méretű, kb. 60.000 ember fér el benne. Ennek ellenére "csak" a világ második legnagyobb keresztény temloma. A legnagyobb az Elefántcsontparti Yamoussoukro Mária-templom. Megpróbáltunk mindent megnézni. Természetesen felmentünk a kupola csúcsára. Még az út előtt olvastam, hogy Rómában figyeljen az ember, mert előszeretettel lopják meg, csapják be. Minket sehol sem csaptak be, csak a Vatikánban. Kifizettem a 2*7 EUR-s belépőt, de csak 1 jegyet kaptam. Utólag már sejtem, hogy az ellenőr miért nézett a pénztárosra, amikor ellenőrizte a vonalkódot. Egészségükre.

Lifttel mentünk fel, majd követezett 320 lépcső felfelé. Az első megálló a kupola belsejében volt. Onnan néztünk le az alattunk lévő hangyaméretű emberekre. Szinte karnyújtásnyira voltak a kupola képei. A mászás izgalmasabb része csak ez után következett. Olyan szűk folyosókon kellett menni, hogy a vállam hozzáért mindkét falhoz, majd a fal elkezdett dőlni befelé az ív mentén. Néha a fejünkre is kellett vigyázni, hogy ne üssük be. A legutolsó csigalépcső szélessége egy lábfejnyi volt. Felértünk. Csodálatos látvány fogadott minket. Róma lenyűgözően szép fentről is. Lejöttünk a liftig. Zsó lifttel ment le én futva. Nagyon széles csigalépcső vezet le. Megtaláltam azt az ívet, ahol egy lépés egy lépcső elven tudtam nagyon gyorsan menni. Előttem hasonló módon ment egy csapat. :)))

A meleg és a Vatikán-style ruha miatt nagyon melegünk volt, így visszamentünk a hotelbe letusolni és átöltözni. A szokásos helyünkön vacsoráztunk.

Vasárnap - Dolce vita
Reggeli után kijelentkeztünk a hotelból, ott hagytuk a bőröndöt és nekiindultunk. Első utunk a Piazza Navonára vezetett. Itt beültünk egy kávéházba. Ittunk kávét, ettünk fagyit. Élveztük az életet. Elsétáltunk a Piazza del Popolóra. Bejutottunk a Santa Maria del Popoloba. Utána a Villa Borghese parkjában pihentünk. Leültünk egy padra. Zsó az ölembe feküdt és valahol a közelben élő zene szólt. Van egy ici-pici tó, ahol lehet csónakázni. Ha üres lenne, akkor a teljes hosszában 1 perc alatt átevezném. 20 percet csónakáztunk. Ott ez a kölcsönzési egységidő. A tóban, van egy nagyon pici szigetecske, amin van egy épület. Két szökőkút a látványosság és a sütkérező teknősök. Sétáltunk egy kicsit, majd béreltünk egy elektromos kisautót, amivel egy órát bohóckodtunk. Visszamentünk a hotelbe, felvettük a bőröndöt és a 18.22-es vonattal kimentünk a reptérre.

A Fiumcino nem egy kicsi reptér. Négy terminálja van. 1-es, 2-es, 3-s, 5-s. A hiányzóról nem tudok semmit. Gyorsan túlestünk a formalitásokon. A D1 kapunál vártuk a beszállítást. Megjelent a check in fiú, majd bemondta, hogy irány a D9 kapu. A reptér másik fele. Kis késéssel kezdődött a beszállítás.

Eddig én csak kis reptereken jártam. Elsősorban fapados - azaz másodlagos - és charter reptereken. Onnantól kezdve, hogy gurulni kezdett a gép, legalább 10-12 gép szállt fel előttünk, miközben mi lassan araszoltunk a felszállási pontra. Mögöttünk is várakozott 6-8 gép. Tiszta dugó-feeling. 22.55-kor szálltunk fel a 25-s pályáról és 0.03-kor le Ferihegyen a 16L pályára. Pont 1 órára értünk a Gödöllő táblához. Nagyon fáradtak voltunk.

hazaút: 2010.06.06. W6 248 HA-LPE 6A 
felszállás 22:55, leszállás 0:03 

Mindenféle 
A Róma Pass nagy találmány 25 EUR/db. Ezért két szabadon választott múzeumba ingyenes a belépés és 3 napig ingyen lehet tömeg közlekedni. Mi a Colosseum, Forum Romanum, Angyalvár hármasban voltunk ingyen. Igaz egy jeggyel lehet menni a Colosseumba és a Forum Romanumba. A belépők 20-22 EUR-ba kerültek volna. A 3 napos bkv jegy 11 EUR. 1 bkv jegy 1 EUR és 75 percig érvényes. Szóval spóroltunk pénzt is és időt is. Arról nem beszélve, hogy a csomagban még van egy térkép is.

A metróról már írtam. Mentünk villamossal is. Olyan öregek a szerelvények, hogy ha nők lennének, akkor kezét csókolom anyókával köszönnék neki. A buszközlekedés kifogástalan. Igaz sehol sem lehet térképet találni a buszok útvonaláról, de azért el lehet igazodni. A Terminin nagyon sok busznak van a végállomása, a Róma Pass-hoz kapott térképen minden nevezetességhez odaírják, hogy melyik busszal lehet odamenni. De legtöbbször sétáltunk. Egyszer felszállt a villamosra 3 ellenőr-gyanús személy. Azonnal mindenki lyukasztani kezdett. 

Turista csapatok hordája mászkál a városban. Évekkel ezelőtt az idegenvezetők ernyővel vagy valami hasonló könnyen felemelhető izével mászkáltak. Meg-meg álltak és jó hangosan magyaráztak. Változnak az idők. Mostanában mindenki "meghízott" MP3 lejátszóval a nyakában mászkál és fülhallgatóval hallgatják amit az idegenvezető a mikrofonjába mond, Így nincs hangzavar. A csoportok tagjait kicsi matricákkal jelölik meg. Örülök, hogy mi magunk fedezzük fel a világot és nem diktált tempóban és útvonalon kellett megnézni Rómát.

Ami nem tetszett az a kosz. Róma nem tiszta város. A Borghese parkban is minden felé szemetelnek, a reptéren sem dobják ki a szemetet, pedig csak 2 lépés lenne. 

Van két eset, amit egy életen át hallgathatok Zsófitól (ott felejtettem a Keletiben és a West Endben). Na most lesz egy amit Zsófi hallgathat tőlem. A ragyogó napsütésben leégett a nyakam. Ott hordtam a fényképező gépet. Zsófi megfogta és meghúzta (ellenkező esetben elesett volna a buszon/villamoson). Nagyon fájt. Ezt most hallgathatja egy darabig.

Dublin

Péntek délután kb 2-ig dolgoztam. Utána elmentem megtankolni az autót. Terv szerint 5-re mentem volna Zsófiért. 4 körül hívott, hogy előbb elengedték. Érte mentem. Megálltunk az Üllői úti mekinél. Elvileg ez már "zöld". Nos a bútorok fának látszó borítást kaptak, de a plafon szinte fekete, így elég sötét lett. Ezután a fapados parkolóba mentünk. 5 után valamivel értünk a reptérre. Kértem anyut, hogy nézze meg a dublini reptér honlapján, hogy mi van a gépünkkel. Sokáig semmi sem volt, majd kiderült, hogy 40 percet késik.

Szokatlan ez a Ryanairtől, mert ők magukat pontos légitársaságként mutatják be. A 40 perc késésből semmit sem tudott behozni, így a tervezett 20.25 helyett 9 körül indultunk, így összesen csaknem 4 órát vártunk. Sok volt. Szeretek a reptéren lenni, de a sötétben szinte semmit sem lehetett látni.

odaút 2009.12.11. FR 1024 EI-DHP 6A
felszállás 21:00, leszállás 23:00

Az út eseménytelen volt repülési szempontból. Szegény Zsófi szeretett volna enni a fedélzeten, de elfogyott a kaja. Volt még valami egységcsomag (mini májkrém, mini sajt, 2 db keksz, pici macesz, 2 pici mars) de az szegénykémnek a fél fogára sem volt elég.

Aki életében először repül és egy kicsit félős, annak nem biztos, hogy az esti dublini gép az ideális kezdőjárat. A kapitány még Belgium felett mondott 1-2 mondatot. Kb. akkor hagytuk el a szárazföldet és a tenger felett repültünk. Elmondta, hogy hamarosan Anglia következik, majd Liverpool után ismét a tenger. Így is lett. Miután elhagytuk Angliát a kapitány lecsökkentette a hajtóművek teljesítményét és megkezdtük a süllyedést a sötét óceán felé.

Sima leszállást hajtottunk végre a 28-as pályára. Kiszálltunk a gépből és elkezdtünk sietni az útlevél ellenőrzéshez. Kb 5 percig mentünk sietős, kilépős tempóban, úgy hogy ez idő alatt szinte végig mozgó járdán mentünk. Nagyon nagy a reptér. Túlestünk a formaságokon, megtaláltuk a buszunkat, ami rögtön indult is. Az első három lámpa, amin átment a sofőr, kis jóindulattal még sárgának nevezhető. Egyetlen megállót mentünk csak (kb 10-15 perc), de azzal máris Dublin belvárosában voltunk. A buszmegállótól kb. 150 méterre volt a szállodánk. Jó választás volt.

Szombat
A szállodában reggeliztük. Elég érdekes hely. Az utcáról is bárki bejöhet és reggelizhet ott. A kontinentális reggeli 5 EUR. Ezért adnak 4 db háromszögletű pirítóst, vajat, lekvárt, müzli, joghurt, tej, gyümölcslé, stb. A rendes reggeli már laktatóbb. Mi kontinentálisra fizettünk be. Legközelebb vagy nem kérünk, vagy rendes reggelit kérünk.

Nyakunkba szedtük a várost. Végig sétáltunk az O'Connel street-en. Átmentünk a folyó másik oldalára, majd egy másik hídon vissza. Vártuk, hogy elinduljon az élet. A Trinity College után a bevásárló utca felé vettük az irányt. Nézelődtünk, figyeltük a mutatványosokat. Egy BVK-ban ebédeltünk. Pulyka sonkával, krumplipürével és zöldségekkel volt a menü. A kaja vége felé a Kitchen Pork turn on. Tovább sétálgattunk. Egy másik BVK-ban ittunk kávét és ettünk hand made apple pie-t.

Kerestünk egy konkrét márkaboltot, amit jól eldugtak, de mi megtaláltuk, így Zsófinak befigyelt egy szép szatyor. Visszatértünk a hotelbe. Kipihentünk az egész napos mászkálás fáradalmait. Már délután kinéztük azt a helyet, ahol vacsorázni szerettünk volna. Igazi kis ír kocsma. Kicsit várni kellett az asztalra. Zsófi csirkét rendelt és karácsonyi pudingot, én megelégedtem egy traditional fish & chips-szel. Zsófi meg is kérdezte, hogy nem lesz nekem kevés. Mondtam neki, hogy fogok én még enni este csirkét és pudingot. Úgy is lett. Kichen Pork turn on. A kaják nagyon-nagyon finomak voltak. A karácsonyi puding volt a legjobb. Aszalt gyümölccsel gazdagon megtömött gyümölcskenyér, forró vanília öntettel és tejszínhabbal. Hazasétáltunk és lefeküdtünk.

Vasárnap
Reggeli után elsétáltunk a már rég bezárt Jameson whiskey gyárhoz. Sajnos csak vezetett túra keretében lehetett volna megnézni, de ahhoz nem volt sok kedvünk. A National Wax Museum következett. Elsősorban Írország történelmét, híres embereit bemutató viasz szobor kiállítás, de a gyerekeknek is kedveznek néhány szoborral. Volt egy horror szoba is, de nem volt vészes. Maga a múzeum elég érdekes. Régen ez egy bank volt és a kiállítási termek 1-1 páncélszobában voltak.

Visszasétáltunk a hotelhez, elhoztuk a bőröndöt és pont jött a reptéri busz. A reptéren gyorsan túlestünk a vizsgálaton, nálam az öv jelzett. Leültünk enni. Kértünk két klubszendvicset. Kicsit furcsa volt, hogy kétszer is rákérdeztek arra, hogy kettőt kérünk-e? Én még ekkora szendvicset nem láttam. Egy csirkemell van kisütve, berakva egy ciabatta zsemlébe. Na ebből 2 db egy adag, sültkrumplival, salátával. Itt Kitchen Pork turn on harmadszor is. :))

hazaút 2009.12.13. FR 1023 EI-DCV 27F
felszállás 16:00 12-s pálya, leszállás 20:00 31L

Pontos indulás, hosszú taxizás. A Ryanar mindkét gépén lehet menet közben mobilozni. Amikor Zsófi elaludt én küldtem anyunak egy sms-t.

Furcsaságok:
  • a hotelben: a mosdónak két csapja van. Egy meleg és egy hideg, de két külön kifolyója is. Az egyikből hideg, a másikból forró jön. A kézmosás felér a jobb kéz epillálásával és a bal kéz fagyasztásával. Elég trükkös volt az egész. A franciágy 140 cm széles, ami ideális két vékony egymást nagyon szerető embernek.
  • az utcán: ezek az írek nem semmik. A helyiek nem is emberek, hanem hüllők. Ki más tudna decemberben egy szál nyári miniruhában, vagy rövidd ujjú pólóban kimenni az utcára? Ők tudnak. Borzasztó.
Kitchen Pork
Ez lennék én. Zsófitól kaptam a becenevet, mert amit ő nem tudott megenni, azt megettem én.