London négyesben

Korábban nagyon sokat beszélgettünk Le-vel, Li-vel egy közös londoni utazásról. 2020. Karácsonyra repülőjegy utalványt kaptak tőlünk. Sajnos a Covid miatt csak idén tudtuk teljesíteni a közös városnézést. Kaptak egy útikönyvet és ők állították össze a programot. Szerdán véget ért a suli, csütörtökön felhozták a szüleik őket és pénteken indult a program.

odaút: 2022.06.17 FR8354 SP-RSH 4F
felszállás: 6:56 31L, leszállás: 8:08 22-s pálya

Sima, eseménytelen út volt, bár néha volt egy kis turbulencia, de nem volt vészes. Úgy terveztem, hogy 8 körül leszállunk, kb 1 óra az útlevél ellenőrzés és kb ugyanennyi az út vonattal Londonba. Már az útlevél ellenőrzés is lassabb volt a tervezettnél. Li-t nem engedte át az automata kapu, mehettek sorba állni a két határőr egyikéhez. Be kellett mutatni a "gyerek kiviteli engedélyt". A vonat elindult némi bizonytalanság után, majd az első megállónál Bishop's Stortford megállt. Onnan sehova, mert valahol a vágány mellett tűz volt. Jó kis MÁV-os senki nem tud semmit feeling volt. Éhesek voltunk, kerestünk egy reggelizőt és ettünk egy jó kis angol reggelit. Visszasétáltam a pályaudvarra, ahol minden vonat törölve volt. Közvetlen járat nem volt Londonba, így helyi busszal visszamentünk a reptérre és National Express busszal mentünk Londonba. Megpróbáltunk bejelentkezni a szálloda automata rendszerébe. Nem ment, de szerencsére segítettek. Ekkor már 14:18 volt. Délre volt foglalásunk a Towerbe és 15:50-re a Tower Bridge-re. Kicsi aggódtam, hogy mi lesz a Tower belépőnkkel. Elbuktuk volna? Nos nem. Simán átfoglalták másnapra ingyen. Ebédeltünk (uzsonnáztunk) egyet, majd megnéztük a Tower Bridge-t. Láttuk nyitva is, felmentünk a híd tetején lévő összekötőre. Ott az üvegpadlón keresztül néztük az alattunk elhaladó hajót és a híd csukását. Sétáltunk egy nagyot a Temze parton, majd a Tower Bridge mellett lévő étteremben vacsoráztunk. Vettünk vizet, üdítőt és mentünk aludni. 20.044-t mutatott a lépésszámláló.

Szombat
Kerestünk egy jó reggelizőhelyet (Wetherspoon), majd mentünk a London Eye-ra. Elvileg 11-kor nyit, de már pár perccel korábban megnyitották. Előtte megnéztük a Big Bent. Az óriáskerék után a Trafalgar tér érintésével elmentünk az M&M's-be. Vettünk "néhány szem cukrot". Mivel a csomag elég nehéz volt, különváltunk. Én visszavittem a zsákmányt a szállodába, Zsófiék ettek valamit és bementek a Towerbe. Én utánuk mentem. Végig jártuk a Tower nagy részét, ebédeltünk is. Az időjárás kezdte a csúnyábbik arcát mutatni. A hideg, a csepergő eső és a nagyon hosszú sor miatt a lányok nem nézték meg a koronázási ékszereket, hazamentek meleg ruháért. Mi Le-vel megnéztük a koronákat és mentünk a csajok után shoppingolni. Nem vettünk semmit.
Következett az egész út egyik fénypontja, a vacsora a The Shardban. Ez London egyik legújabb luxus szállodája. A 34. emeleten van egy étterem, ahol a lényeg a kilátás. Elsősorban egy bár, de lehet enni is. Van klasszikus fish&chips, hamburger, hot dog és fűszeres csirke is. Pont ezeket ettük és ittunk is. Amikor leültünk, még világos, mire befejeztük a kaját, már majdnem teljesen sötét volt. Ez egy nagyon elegáns és cseppet sem olcsó étterem. A wc-ben kanapé is van, kéztörlőként kis frotir kéztörlök vannak felpolcolva. A WC-csészének programozható "alsó-madármosója" is volt. A kilátás onnan is fantasztikus volt. 21.486 lépéssel zártuk a napot.
 
Vasárnap
A reggeli után a Madame Tussauds-ban kezdtük a napot. A Star Wars részen kitört belőlem a gyerek. Buszra pattantunk, majd következett a Hyde Park és a mókus etetés. Volt egy mókus, aki a gyerekek kezéből evett. A Natural History múzeumba mentük. Le kisgyerek korában nagy dínórajongó volt és itt ki volt állítva néhány dínócsontváz. A végén még ebédeltünk/uzsonnáztunk is egyet. Viszonylag korán mentünk vissza a szállodába, vettünk szendvicset vacsorára. A szobánkban ettünk. Már készültünk az alvásra, amikor a gyerekek részéről jött az igény, hogy csináljunk még valamit. Nosza buszra pattantunk, elbuszoztunk a The Shard-ig, sétáltunk egy kicsit, nyomtunk egy mekis pótvacsorát. 18.585 lépéssel zártuk a napot.

Hétfő
A hazautazás napja. Kijelentkeztünk a szállodából, de otthagytuk a csomagokat. A lányok a Starbucks-t választották a reggeli színhelyéül, mi egy szokásos Wetherspoont választottunk. Sétáltunk még egy kicsit, vettünk még ajándékokat. A Ryanair küldött egy levelet, hogy 3 órával az indulás előtt érjünk ki a reptérre. Kiszámoltuk mikor induljunk, de még elértük az eggyel korábbi vonatot. A secu lassú volt. A kézicsomagomat kijelölték bombaellenőrzésre. Legalább 25 percig kellett várni, hogy ellenőrizzék a csomagom. A gépünk kb egy órát késett. A hazaútra a Boeing 737 Max8-t kaptunk. Hazafelé egy kicsit izgultam, mert az út folyamán több vihargócot is láttam. Végül simán leszálltunk és jöttünk haza. 12.576 lépés volt az utolsó nap.
 
visszaút: 2022.06.20 FR8371 EI-HGV 4F
felszállás: 19:10 04, leszállás: 22:04 31R


Berlin, biztos nem utoljára

Eredetileg egy nyugodt, laza kényelmes kirándulást terveztünk. Hogy sikerült-e megvalósítani a tervet az már más kérdés.

odaút: 2022.06.04 W6 2315 HA-LYG 6F
felszállás: 6:09 13L, leszállás: 7:22 07L
 
Leszállás után a S9-es vonattal indultunk a szállásunk felé. A metróállomástól gyalog mentünk a szállásra. Berlin még aludt. Az utcák üresek voltak, forgalom szinte semmi. A Chekpoint Charlie mellett mentünk el. Alig volt ott valaki. Napközben nagyon sokan vannak ott. A szálláson megkaptuk a szobát, letettük a cuccokat és elkezdtünk sétálni. Pótreggeliztünk, majd az Unter den Linden elsétáltunk a Brandenburg kapuhoz, onnan a Bundestaghoz. Egy órát álltunk sorban, hogy másnap bejussunk a Bundestagba és felmessünk a kupolába. Elsétáltunk a Potsdamer Platzra kicsit shoppingoltunk, majd gyalog hazasétáltunk a szállásra. Gyalog mentünk vacsorázni.  27.010 lépés volt a nap végén

Vasárnap a reggeli után a Bundestag következett. a tetőről nagyon szép a kilátás Berlinre. Az informárciós füzet alapján minden nagyobb épületet be lehetett azonosítani. Utána felsétálunk a Bundestag üvegkupolájába. Onnan még izgalmasabb a panoráma, de az egy üvegház, szóval nyáron senki nem fázhat amíg a kupola alatt van. Ebéd után az Alexander Platzra mentünk. Felmentünk a TV toronyba, ahonnan 203 méter magasról nézhettük meg a várost. Ott fent kitaláltam, hogy sétahajózni szeretnék. Egy órát hajókáztunk. Kb a toronytól indult és a Bundestagig ment.
Nem voltunk éhesek, így csak a szálloda recepcióján vett szendvics volt a vacsora. 15.538 lépés volt az aznapi adag.
 
Hétfőn már csak hazajöttünk. Így is 7.300 lépés volt mire hazaértünk.

Az időjárásra egy szavunk se lehet. Szombaton egy picit hideg volt reggel, de 9-től már jó volt az idő. Vasárnap hét ágra sütött a nap. Hétfőn nagy dilemmában voltunk. 3 féle módon juthattunk el a főpályaudvarra. Gyalog 35 perc, busszal 25 perc várakozással, vagy metróval egy átszállással. Amikor ezen tanakodtunk az eső jelezte, hogy ott van. Maradt a metró.
 
Még szeretnénk visszamenni, mert kihagytunk pár dolgot.

visszaút: 2022.06.06 W6 2316 HA-LPW 6A
felszállás: 8:30 25R, leszállás: 9:38 31R

Repülés kisgyerekkel

odaút: 2022.03.26 FR8354 SP-RSS 28A
felszállás: 7:44 13L, leszállás: 8:50 04-s pálya
 
Az utazás egyik célja volt, hogy megtudjuk milyen az utazás egy 5,25 éves gyerekkel. Le a kalappal előtte. Mindenféle hiszti nélkül csinálta végig a 2 napot. Tetszett neki a repülést. Minden repülőn van hisztiző gyerek és a mögöttem lévő gyerek rendszerint rugdos. Szerencsére Peti egyiket se csinálta. Jó gyerek és szép is, de ezt nem mondjuk meg az anyukájának.
 
Most először érkeztem úgy Stanstedre úgy, hogy be is mentünk Londonba. A vonat nagyon tetszett. Megérkezés után kerestünk egy angol reggelizőt, megreggeliztünk. Utána elmentünk a London Eyera. Mindig lenyűgöz az a szerkezet. Hatalmas, kecses és rengeteg embert elbír.
 
A kerék után néhány kötelező fotó (Big Ben, telefonfülkés kép) átsétáltunk a Regent Streetre. Petinek vettünk ajándékot a Hamleysben, utána átsétáltunk az M&M's-be. Sikerült is venni egy kisebb adaggal (1,066 kg)
 
Elég későre járt már az idő, elmentünk a szállásra. Előtte vettünk vacsorát a Marks&Spencerben. Megvacsiztunk és lefeküdtünk 16411-nél állt meg a lépésszámláló.
 
Másnap a Hyde Parkban mókust etettünk. Majd visszamentünk a Regent Streetre. Szerettem volna venni egy Harry Potteres pulóvert. Felpróbáltam, nagyon jól állt, de 85 GBP volt az ára. Emlékeztetőül 1 GBP kb 445-450 Ft volt.
Ebéd után indultunk vissza a reptérre. A vonat ismét nagyon jó volt.
 
 
visszaút: 2022.03.26 FR8371 EI-EVG 25F
felszállás: 18:18 04, leszállás: 21:26 31R 
 
14.006 lépés volt ez a nap.

Előrehozott szülinap

Bergamo volt a kedvenc olasz kisvárosom. 2012-ben 6,5 hónap alatt hatszor jártam ott. Mehettünk, mert akkor versenyzett egymással a Ryanair és a Wizz Air. Ez volt az egyik versenyhelyszín. Ez látszott az árakon is. A legdrágább út sem került többe oda-vissza 7.000,- Ft-ba. Mai napig ide vettem legolcsóbban jegyet. 208 Ft-ért utaztunk oda. A program mindig egyformán indult. Leszállás után irány a helyi BKV-val Bergamo városba, annak is a felsőváros nevű hangulatos részébe. Majd onnan irány egy különleges pékségbe. A különféle kenyerek mellett lehetett venni "kockapizzát". Én neveztem így el. Nagy négyszögletes tepsiben készült és ollóval vágták. A legutolsó utam alkalmával sajnos zárva volt gyász miatt. A Wizz átment Malpensára, megszűnt a verseny és az 1 napos bergamói utazás lehetősége is. Néha a Ryanairnél volt 1 napos lehetőség, de nem túl barátságos áron. A Ryanairt nem nagyon szeretem, így már 9 éve nem jártam Bergamoban. Most volt 1 napos lehetőség, az ár is elfogadható volt, a korábbi negatív érzéseim egy része elmúlt, így ez lett a szülinapi ajándékom.
 
odaút: 2021.10.10 FR3165 9H-QEC 7A
felszállás: 8:31 31L, leszállás: 9:29 28-s pálya
 
A program mi más lehetett. Leszállás, "BKV", és kockapizza. És igen, nyitva volt és nagyon sok féle és nagyon finom pizzát lehetett venni. Egy kicsit változott. Rusztikusabb lett a pizza. Egy adag után annyira jól laktam, hogy legközelebb már csak este ettem. Pizzázás után ittunk finom kávét, kiültünk egy parkba, egy padra. Élveztük a napsütést, beszélgettünk, nézelődtünk. Majd visszamentünk a reptérre és jöttünk haza. Ilyen egy TÖKÉLETES egynapos utazás.
 
hazaút: 2021.10.10 FR8412 9H-QCZ 7A
felszállás: 16:41 28-s pálya, leszállás 17:56 31R
 
KÖSZÖNÖM SZERELMEM!!!

Zsófi meglepi útja

Eredetileg azt terveztük, hogy Zsófi szép kerek születésnapján New Yorkba utazunk. A koronavírus miatt ezt el kellett halasztani. Figyelve a vírus helyzetet esett a választás Olaszországra és azon belül is Toszkánára. Zsófi előtt sikerült titokban tartani mindent. Csak a reptéren tudta meg a célreptért. De ez még nem volt minden, tudta onnan autóval megyünk tovább.
 
odaút: 2021.09.13. FR 5023 SP-RKS 3A
felszállás: 13:09 31R, leszállás 14:31 04R
 
Leszállás után felvettük az autót. Egy Fiat 500 hybrid cabriot kaptunk. Vicces egy kis autó. A vállunk csaknem összeért, a csomagtartója olyan pici, hogy a 2 db kabinsize bőrönddel meg is telt.
 
A GPS-t itthon hagytam, ezért Zsófi navigált. Csak a szálloda címét tudta, mást nem. Akkor lett gyanús neki, hogy nem egy hétköznapi helyre megyünk, amikor lejöttünk az aszfaltozott útról és még mindig több mint 2 km volt hátra. Megérkeztünk a szállásra, ami valahol a természet lágy ölén van. Csak a konyhás néni volt ott és csak olaszul beszélt. Megértettük, hogy kéri az igazolványokat, cserébe ad szobakulcsot. Felfedeztük a szálloda környékét, ittunk finom bort, beszélgettünk. Este a szállásunkon vacsiztunk. Nem meglepő, a legközelebbi étterem kb 30 km-re volt. Elkövettük azt a hibát, hogy ettünk 2 személyes előételt és főételt. Pukkadásig laktunk.

Kedd:
Reggeli után Volterrába mentünk. Aki látta/olvasta az Alkonyat sorozatot, az tudja, hogy a történet egy fontos helyszíne ez a település, aki pedig nagyon tájékozott, az azt is tudja, hogy nem Volterrában vették fel a volterrai felvételeket.

Megnéztünk a régi városházát. Meglepődtem, mert itt kérték először az EU-s Covid igazolást. Ittunk finom kávét, ettünk sütit, később fagyiztunk is. Nagyon hangulatos hely Volterra, Nagyon jó volt sétálni a hangulatos kis utcákban. Estére átmentünk Cecinába. Ott a tengerparton sétáltunk, és egy hangulatos parkban. Ott vacsoráztunk.

Szerda:
Visszamentünk Pisaban, mert a ferde tornyot látni kell. Meseszép az a rész, ahol a torony van. Meglehetősen ijesztő a torony látványa. Azt várja az ember, hogy hamarosan összedől. Szerencsére nem. Felmenni azon kívül, hogy fárasztó, vicces is. A "lépcsőházban" a falak párhuzamosak, nem látni a dőlést. Az agy a falakhoz igazítja a testet, ami így ferde, hol a torony külső, hol a belső felének megy az ember, attól függően, hogy a torony melyik részén van. A mászást nehezíti - különösen a felső részen - hogy a lépcső anyagában már mély árkokat koptattak a turisták milliói.
A torony és a környező épületek felfedezése után ebédeltünk és kávéztunk, hazamentünk, a szálláson vacsoráztunk. Ekkor ettem az út során először Tiramisut. Én még ilyen finomat nem ettem, Mintha tészta nélkül készült volna.
 
Csütörtök:
A szálláson nem volt ebéd (csak szendvicses), ezért elmentünk Volterrába ebédelni, majd megnéztük a kínzás múzeumát. Az emberi kegyetlenség határtalan. Visszamentünk a szállásra és elmentünk vadakat nézni. Az előző napokban láttunk egy rakás fácánt, őzet, nyulat. Sajnos csak két fácánt láttunk, már indultunk volna haza, amikor kb 30 méterre mögöttünk megláttunk egy őzet. Lehet, hogy percek óta figyelt minket, de amint megfordultunk tovább állt. Szintén a szállásunkon a vacsoráztunk.

Péntek:
Reggeli után kijelentkeztünk, visszamentünk a reptérre, leadtuk az autót és hazajöttünk

hazaút: 2021.09.15. FR 5024, SP-RKR 5A
felszállás 14:23 22L, leszállás 15:41 31R

Palma de Mallorca

Előzmények 
Június 17-én a Reptérlátogatás csapata speciális programot hirdetett július 9-re. ACE hangártúrát. A 3 esti túra (6, 8, 10 óra) közül az utolsót választottuk. 6 nappal később megszületett a nyaralással kapcsolatos elvi döntés: Spanyolország és azon belül is Palma de Mallorca. Egy bökkenő volt csupán. Felszállás 6:10-kor. Ekkor már sejtettük, hogy sokat nem fogunk aludni a nyaralás előtt. A hangártúra kis csúszással kezdődött. A házigazdáink szerint az előre eltervezett 1 óra kevés, mivel mi voltunk az utolsó csapat, nekünk csaknem 2 órás látogatást csináltak. 1:40-re értünk haza, és 3-kor indultunk a reptérre. Az alvás idő hiányában elmaradt. De kit érdekelt ez? Hiszen 483 nap után végre repülhettünk VALAHOVA!!! (nagyon jók voltak a „sehova” tartó utak, de azért jobb menni valahova) 
 
odaút: 2021.07.10 W6 2383 HA-LVR 38F
felszállás 6:33 31L, leszállás 8:56 24L pálya
 
A Covid helyzet miatt speciálisak a beutazási szabályok. 48 órával az indulás előtt „be kellett jelentkezni” az országba. Kaptunk fejenként egy QR kódot. Biztonság kedvéért kinyomtattam az EU-s covid oltási igazolványt. Az is 2-2 QR kód fejenként. A terminálban kétszer ellenőrizték szabad szemmel a spanyol QR kódot, majd a harmadik tömörülés és sorban állás után lecsippantották.
 
Taxival mentünk a szállásra. Megkaptuk a szobakulcsot, sétáltunk egy kicsit a környéken, ebédeltünk, majd… aludtunk egy nagyot. Felkeltünk, vacsoráztunk, majd újra aludtunk.
 
A szállásunk csaknem a tengerparton volt. Csupa szép nagy szálloda, kiváló tisztaság a tengerparti sétányon, széles, hosszú (4 km), homokos strand. Erre a 4 km-re 15 egyforma „kocsmát” építettek. Azonos étlap mindegyik helyen. Az egész környék nyugodt, rendezett. Beleszerettünk. Minden nyaralás előtt megbeszéljük, hogy mennyire leszünk aktívak (nevezetességek „felfalása”). Most úgy döntöttünk, hogy a fő cél a pihenés.
 
A nap végére 10.017-t mutatott a lépésszámláló. Ennek egy részét még az ACE hangárban gyűjtöttük.
 
Vasárnap
Strandoltunk. Béreltünk napágyat, napernyőt. Na azért itt visszaütött, hogy Mallorca egy német utazási célpont. 6 EUR/db/nap a bérleti díj. A 9-es „kocsma” előtt béreltük a napágyat, így ott is ebédeltünk. Labdáztunk, napoztunk, ugráltunk a hullámokban.
8.681 lépés
 
Hétfő
Megismételtük az előző napot. Vacsora után elsétáltunk a 15-s boltig, majd vissza.
16.928 lépés
 
Kedd
Egy mozgalmas napot terveztünk. A szállásunk a sziget fővárosának szélén volt. Ezen a napon bementünk belvárosba. Megnéztük a Katedrálist, felmásztunk a tetőre (140 meredek csigalépcső). A tetőről látni csaknem az egész várost. A katedrális után a kastélyt néztük meg. Elvileg ez a spanyol király rezidenciája, amikor erre jár. A kastély után megéheztünk, találtunk egy Michelin csillagos éttermet. Beültünk, és egy jót ebédeltünk. Még lesétáltunk a kikötőbe, megnéztük a különböző yachtokat. Jó lenne egy …
20.831 lépésnél állt meg a lépésszámláló.
 
Szerda

A szállásunktól néhány buszmegállóra van az Aquarium. Ez egy a tenger élővilágát bemutató meseszép akváriumok sorozata. Volt 3D-s vetítés is. Ez annyira nem tetszett, mert a film lassú volt és alig volt benne „akció”. Hosszúszárnyú bálnák lebegtek a vízben.

„Csak” 11.296-t léptem.

 
Csütörtök
Ezen a napon is sokat sétáltunk. Elmentünk a városrész szélére az 01-s számú „kocsmáig”. A minden turisták által látogatott helyen lévő gumikeres vonattal elutaztunk a 15-s egységig, majd hazasétáltunk.
17.254 lépés
 
Péntek
Egész napos strandolás volt a program. 9.571 lépés
 
Szombat
6.30 körül kijelentkeztünk a szállodából, kimentünk a reptérre, majd hazajöttünk.
 
hazaút: 2021.07.17 W6 2384 HA-LVZ 38A
felszállás 10:00 24R, leszállás 12:17 31R pálya
 
A horvát partok felett kaptunk egy jó kis turbulens részt. Meghúztam az övet. Amúgy ez a Wizz Air legfiatalabb gépe. 4 napja vették át.

 

Utazás sehova 2.0.

 Felszállás: 2021.06.20. 13:31 31L, leszállás 14:26 31R HA-LKG

Oda-vissza Budapest felett, ragyogó napsütésben. Ismét nagy élmény volt sehova repülni.



Utazás sehova

Kb 1,5 hete jelentette be az Aeropark, hogy a Smartwings-szel együtt Budapest-Budapest járatot indít. Kb 1,5 óra alatt fogytak el a jegyek. Ezek után megnyitották a 2. járatot is. Az is hamar elfogyott. Utána megnyílt a 3. járat is, ami felszállási időben megelőzte az elsőt. Nekünk arra az első útra volt jegyünk, ami másodikként szállt fel. Szóval egy kicsit Star Wars-osra sikerült a számozás. :))

10-re kellett volna T2B-re érni. Nyilván mindenki sejti, hogy mi már 9.30-ra odaértünk. Egészen elkeserítő volt, amit láttunk. A máskor nyüzsgő, lüktető, zsúfolt reptér teljesen kihalt. A 2A terminál le volt zárva és csak egy pultnál folyt az utasfelvétel. 10-kor megkezdődött a Budapest-Budapest útnál az utasfelvétel. Pillanatok alatt megkaptuk a beszállókártyánkat, majd mentünk az utasbiztonsági ellenőrzésre. 1-2 napja azon gondolkodtam, hogy érdemes lesz majd használni a bankkártyánkhoz tartozó az elsőbbségi utasbiztonsági ellenőrzést? Saját, üres sorunk volt. Bent még nagyobb a csend. A boltok nagy része zárva, az eladók unatkoznak, egymással beszélgetnek. A máskor alig hallható hangosbemondó most szinte üvöltött. A reptéren lehet látni, hogy mekkora pusztítást végzett a Covid. Egy temetőben több élet van november 1-én, mint a reptéren. De folytassuk napot.

A beszállítás során buszokkal vittek minket a géphez. Kaptunk egy tájékoztatót a pilótától, a stuvitól és végül az Aeropark egyik dolgozójától. Volt bőven taps. 224 nap után a felszállás maga volt a csoda. Zárt felhőzet felett repültünk, de aki repült már, az tudja, hogy felhők felett mindig süt a nap. Nagyon jó volt. Meglepően sok volt, aki életében először repült, voltak születésnaposok is. Egy 60 éves néni a férjével, stb.

Repülés után még volt egy kb 1,5 órás reptérlátogatás is sok-sok csemegével. Láttunk felszállni egy B777 Korean Cargot, majd megnéztünk egy Pegasus csőhöz állását, utána a Smartwings következő járatának felszállását, egy Qatar A330 Cargo érkezést, majd megnéztük a leparkolt Lufthansa gépeket. A túra végén még sétáltunk az Aeroparkban és ebédeltünk egy jót.

Nagyon jó nap volt. Újra mennék, ha lehetne.

Porto

odaút: 2020.03.10 W6 2395 HA-LWZ 6A
felszállás 16:23 31L, leszállás 18:35 35-s pálya
Egy évvel az indulás előtt vettük a repjegyet. Akkor még senki sem gondolta, hogy ilyen izgalmas körülmények lesznek. Bevallom, arra számítottam, hogy a vírushelyzet miatt kevesen lesznek a gépen. Nem, sokan voltak, csaknem teljes telt ház volt. Ennek ellenére 2 perccel az indulási idő előtt a levegőben voltunk.
Azt hittem, Budapesten kell a legtöbbet gyalogolni a géptől a terminálig. Portoban többet kellett. Engem ez cseppet sem zavart. Leszállás után elmetróztunk a szállásig, bejelentkeztünk. A recepciós kedves volt, kaptunk Porto térképet, amin bejelölt mindent. Szállást, nevezetességeket. Adott egy jó tippet is. A város nevezetességei egy völgyben vannak, a szállodánk a domb tetején. Javasolta, hogy lefelé gyalog menjünk, visszafelé metróval. Amúgy amit Portóban metrónak hívnak, az egy villamos, ami néha a föld alatt megy, néha feljön a felszínre. 
Elfoglaltuk a szobát, majd elmentünk vacsorázó helyet keresni. Hamar találtunk egy helyi specialitásokat kínáló szendvicsezős helyet, ahol francensinha-t ettünk. Ez egy kenyérből, húsokból, sajtból és tojásból van összesütve, nyakon öntve barna, enyhén csípős szósszal és hozzá sült krumpli. Laktató. A kenyér percek alatt beszívta a barna szószt, de kaptunk még utánpótlást. Lefeküdtünk aludni.

A reggeli után elindultunk felfedezni Portót. Pár perc sétával elérkeztünk a látnivalókhoz. Első utunk a híres Majestic kávéház volt. Külön ajtónyitó ember fogadott minket. Ittunk kávét, ettünk sütit és hozzá 0,6 dl bort is kértünk/kaptunk. Hihetetlen patinás épület, kifogástalan kiszolgálással. Lesétáltunk Portó leghíresebb hídjához, az I. Lajos hídhoz, átkeltünk rajta fent. Egy kabinos "sífelvonóval" jöttünk le folyópartra a domboldalról, visszamentünk a másik oldalra a híd alsó részén.

Már itt elkezdtünk arról beszélgetni, hogy ha megnyernénk a lottó ötöst, akkor ide költöznénk. Másnap is voltak hasonló gondolataink, de azok nem Portóra vonatkoztak.

Tovább barangoltunk a hangulatos utcácskákban. A 18000 lépés és a másnapi korai kelés miatt gyorsan mentünk aludni.
8.15-re ígérte magát a sofőrünk, 8:09-kor érkezett. Majdnem 2 órás autózással értünk el Douro Valley-be. Ez egy mesevilág. Kávézás után hajókázni mentünk. Annyira sima volt a víz, hogy a hajó szinte nem is mozgott. Gyorsan kértem 1-1 pohár bort. Hajózás után ebédeltünk. Halból vagy csirkéből lehetett választani, természetesen körettel, borral és a  végén süteménnyel. Két borászatot látogattunk meg, ahol 2-2 bort kóstoltunk, illetve meséltek a bor készítéséről is. Ők még tapossák a szőlőt, mosatlan lábbal, mert a fermentáció megöli a baktériumokat, de a fertőtlenített lábon lévő vegyszer rontaná a bor minőségét. Van, amit jobb nem tudni. :))

Este 5 után értünk vissza a szállásra. Kicsi pihi után könnyű vacsora.

Másnap Porto újabb ismeretlen részeit fedeztük fel. Amikor 1754 és 1763 között megépült a Klerikusok tornya, a maga 76 méterével Európa legmagasabb tornya volt. Szívbetegeknek, klausztrofóbiásoknak és nagytestűeknek nem ajánlott a megmászása. A legkeskenyebb részén 55-60 cm széles és jöhet a szembe forgalom is. A torony után lemetróztunk az óceánpartra, ahol sikerült lábat mosnom, nadrágban, cipőben. Jó idő volt, hamar megszáradt. Lenyűgöző az óceán.

Vacsora előtt átöltöztem.

Szombaton kijelentkeztünk a szállodából, ott hagytuk a csomagot és mentünk a városközpontba. Itt szólt közbe a koronavírus. Két programot hagytunk az utolsó napra, a nosztalgia villamosozást és a Sé katedrálist. A villamos nem járt, a katedrális nem nyitott ki. Vissza kell majd mennünk emiatt.

Leültünk a folyóparton, kávéztunk, néztük a világot.

Nagyon jó nyaralás volt.


hazaút: 2020.03.14 W6 2396 HA-LYT 6A
felszállás 20:04 35-s pálya, leszállás 0:04 31R pálya

Kalandos párizsi hétvége

Új év, új légitársaság, új reptér

odaút: 2020.01.24 AF 1295 F-GTAZ 31F
felszállás 16:40 13L, leszállás 18:32 09R pálya
Egy későn jött bejelentés és egy közeli zárás miatt választottuk az Air France-t. Nagyon vártam az utazást, mert nagyon régen nem repültem nem fapados légitársasággal.
Az első furcsaság az volt, hogy az indulás előtt 30 órával lehetett csak végrehajtani az on-line check in-t. Ferihegyen senki nem volt a secunál. Ilyet se láttam még. Kinéztünk egy éttermet, megvettük a kaját, majd közölte a pénztáros, hogy az étteremben nem tudunk leülni, mert a környéket lezárta a rendőrség. Megjött a gépünk és csápra állt. Meglepődtem, hogy a hátsó ajtóhoz lépcsőt toltak, és az utasok egy része ott szállt ki.

A beszállás csápon keresztül történt. Senki sem ellenőrizte a személyiket/útleveleket!!! A csápban hideg volt. Sohasem hittem, hogy ezt fogom mondani, de a Wizz üléseiben nagyobb a lábtér, mint az AF gépein. Hozzá kell tenni, hogy hátul olcsóbb a jegy, a szárny előtti üléseken nagyobb a lábtér. Kicsit fizet, kicsi a sortávolság.

A jegy alapján snackre számíthattunk. Kaptunk egy pici sütit. Az italok közül Colát választottam. Kaptam is egy 1,5 dl-s dobozost. Azóta is ezen nevetek.
Leszállás előtt láttuk az Eiffel torony tetején lévő "körben forgó" reflektorának fényeit. A tornyot eltakarta a köd, a reflektor fényét is alig lehetett látni.

A terminálból kijöve vettünk vacsorára valót, mert azt már sejtettük, hogy nem lesz 2 perc, míg a szállásra érkezünk. Az már csak egy külön pech volt, hogy a nem francia bankkártyák elfogadásával technikai gond volt, így előbb pénz kellett kivenni egy ATM-ből. Az bezzeg adott pénzt.

Megvettük a jegyet a RER-re, elvonatoztunk a Gare du Nord-ig. Azt is tudtam, hogy onnan a 2-s metróval kell tovább utazni. A wikipedia szerint a 2-s metronak nincs megállója a Gare du Nord-nál. Van, la Chapelle a neve. Megérkeztünk a célállomásra, kijöttünk a metróból. A szállásunk sehol sem volt, pedig látnunk kellett volna. Hibáztam, a Place de Clichy-voltunk, de nekünk a Port de la Clichy kellett volna. Benéztem. Át kellett volna szállnunk és nem kiszállnunk. Nosza felszálltunk a jó metróra. A 13-s metró a végéhez közeledve elágazik. A mi irányunkba menő szerelvény nem jött. Elmentünk a közös szakasz legutolsó állomásához. Ott hirtelen megjelent egy rakás "BKV"-s. Kérdeztem, beszélnek-e angolul. Egy tudott közülük. Elmondtam hová mennénk. Az angolul tudó csak mutogatott és annyit tudott mondani "busfiftifor". Megértettem. A busz az orrunk előtt ment el és kb 20 percet kellett volna várni a következőre. Két metró megállónyit inkább lesétáltunk. Jobb lett volna, ha a "BKV"-s a 74-es buszt is mondta volna, mert az 5 perc múlva jött kb. Este 10-re értünk a szállodába. A portás mondta, hogy sztrájk miatt nem jár minden metró és azt mondta, hogy majd reggel tudja megmondani, hogy lesz-e sztrájk, ami minket érint.

Előrekészített salátát vettünk és hozzá evőeszközt. A környezetvédelem érdekében nem műanyag villát adtak, hanem fából készültet. Minta finom smirglit nyalogattam volna, azt vártam, mikor megy szálka a nyelvembe. :))

Szombat reggel felkeltem, kinéztem az ablakon és láttam, hogy emberek mennek le a metróba, szóval jár! (sztrájk idején le volt húzva a bejárat, így nem lehetett lemenni se)

Reggeli után elmentünk a Grand Palais-be, itt volt ugyanis utazásunk fő célpontja a Toulouse Lautrec kiállítás. Ő anyu egyik kedvenc festője. Sokan voltak. A kiállítás tetszett.

Utána elsétáltunk az Eiffel toronyig. Nem mentünk fel, mert nem vettünk rá előre jegyet. Ezután a Chams Elysées-n sétálgattunk. Vacsi (16.30-18.00 óra közötti étkezésnek mi a neve?) visszasétáltunk a toronyhoz. Meseszépen ki volt világítva. Este 7-kor megnéztük a gyémánt kivilágítást. Este nem kellett ringatni minket. 13870 lépést mutatott a telefonom, ami még este 7 előtt teljesen lemerült.
Vasárnap reggeli után indultunk a reptérre. A RER jegyvásárlás egy kicsit érdekes volt, de megoldottam, látszólag minden rendben volt, mígnem a reptér 1-es termináljánál megállt a vonat. Nem ment el a végállomásig. Nekünk pedig az kellett volna. Elmutogatták merre kell menni, így az utolsó szakaszt a reptér saját terminálközi metrójával tettük meg.

hazaút: 2020.01.26 AF 1294 F-GTAH 28A
felszállás 13:51 08L, leszállás 15:38 31R pálya

ui1.: odafelé és visszafelé is nézték a csomagok méretét a és túlméretes kézik mentek a gép hasába. 
ui2.: A reptrérről a városba tartó RER-re lehet kapni teljes árú jegyet és kedvezményes (nyugdíjas vagy gyerek) jegyet. A városból a reptérre csak teljes árú vagy  gyerek jegyet. Na és a nyugdíjas? Ők nem mehetnek olcsóbban a reptérre? :))
ui3.: Végigolvasva úgy tűnik, mintha panaszkodnék a "problémák" miatt. Nem. Én az ilyen élményeket szeretem.

Jó kis hétvége volt.

Eindhoven ki tudja hanyadszor

odaút: 2019.11.13 W6 2271 HA-LVA 22A 
felszállás 6:47 13L, leszállás 8:23 21-s pálya
 
Anyunak támadt egy ötlete, ez az út lett belőle. Annyira vicces ennek a gépnek a lajstromjele. Megérkezés után bebuszoztunk a városba. Sétáltunk, nézelődtünk, ebédeltünk egy jót majd hazajöttünk.

hazaút: 2019.11.13 W6 2274 HA-LVF 22A 
felszállás 17:56 21-s pálya, leszállás 13:32 13R


Athén

odaút: 2019.09.14 W6 2441 HA-LTB 34A 
felszállás 13:05 31L, leszállás 15:39 21L pálya

Ez a nyaralás nem indult könnyedén. Először kedvenc légitársaságom tette át az előre kiválasztott helyemet más helyre. Ablak mellől középre. Gépcsere volt. Egy 180 személyes gépről 230 személyesre. Meghaladta a képességüket ez a probléma. Hamarabb kelljenek fel, ha megpróbálnak kitolni velem.

Leszállást követően megkezdtük a hosszú sétát a géptől a metróvégállomásig. Kb 30 perc volt, pedig az út nagyobb részén mozgó járda is segített.

Megérkezés után vacsorázó helyet kerestünk.  A google által ajánlott hely zárva volt. Találtunk másikat. Görögországban extra nagy lúzerség éhesnek lenni.

Vasárnap a Háborús múzeumban kezdtünk. Sok-sok tárgy a múzeum előtt van kiállítva és így ingyen megnézhető. Ágyuk, repülőgépek. Nem is értem miért mentünk be. :))

Utána megnéztük a vicces őrségváltást. Szegény őrök. Egy harmadik személy igazgatja a ruhájukat, itatja őket. Ők meg csak állnak vagy végrehajtják a vicces vonulásukat.

Délután a Lycabettus dombra szerettünk volna felmenni. Oda egy kábelvasút visz fel. A google maps szerint az egyik metrómegállótól 1100 méterre volt. Ebből 150 méter vízszintes, a maradék meredekebbnél meredekebb utcák, néha lépcsők. Már azt hittük, hogy téved a Google Maps és a domb tetejére visz fel. Szerencsére nem. A tüdőnk kiköpése után megérkeztünk a cable car végállomásához. Ez hasonlít a mi siklókhoz, de ez végig barlangban megy. Szerencsére fel tudtunk menni az első csoporttal. Ez Athén legmagasabb pontja. Megnéztük a naplementét. Míg vártuk, hogy a nap lemenjen megjelent két katona és megpróbálták lehúzni a zászlót. Nem volt egyszerű dolguk, mert a szél rácsavarta a zászlót a rúdra és így nehéz volt.

Hétfőn jött Athén kötelező látnivalója az Akropolisz. Azért ezen a napon, mert pár napja erre a napra mondta a "legrosszabb" időjárást. Tévedett.

Először a múzeumot néztük meg utána felmásztunk a csúcsra. Nagy füllentés lenne azt mondani, hogy kevesen voltak. Volt egy rész, ahol csak lépésben lehetett felmenni a tömeg miatt. Lenyűgözően szép.

Délután egy kicsit sétálgattunk a hangulatos kis utcákban.

Az utolsó nap megnéztünk egy autós múzeumot, ebédeltünk, kávéztuk, majd visszamentünk a szállodába a csomagokért. Itt is a megbeszéltnél korábban jött.

Volt 1-2 dolog, ami nem tetszett Athénban:
  1. Zsebtolvajok: A megérkezés napján kétszer próbáltak kirabolni a zsebesek. Korábban kell felkelniük. Nem sikerült a tervük. Mindenesetre elveszett a biztonság illúziója. A tömegközlekedésen a hátizsákot mindenki maga elé veszi. Talán ezért sem vihettünk magunkkal a szobakulcsot.
  2. Kosz. Vannak nagyon szép részek, de volt olyan rész is, ami olyan mint Budapest leghírhedtebb részei. Zsófinak tűnt fel, hogy bármilyen lepukkant a környék, az ott található boltok belülről agyon rendben vannak.
  3. Telefon. A mobiltelefon hívásaink nagy része sikertelen volt. Nem csöngött ki, nem hallottuk egymást, stb. Katasztrófa.
Haladunk a korral. A telefon lépésszámlálója szerint:szombat 9813, vasárnap 18851, hétfő 18683, kedd 17390 lépés


Korfui nyaralás

odaút: 2019.07.21 W6 2445 HA-LWQ 24A 
felszállás 6:31 13L, leszállás 8:51 35-s pálya
Sok minden nem történt a nyaralás alatt. Csak egy csendes, pihenős, strandolós nyaralás volt a cél. Úgy is lett.

Csak kézi csomagunk volt, rendeltünk taxit, így meglehetősen hamar a szálláson voltunk. A 2 perces bejelentkezés után megkaptuk a szobakulcsot. Még 10 óra sem volt. Igazi pihentető nyaralás volt. Reggeli nem volt a szálláson, de ugyanennek a családnak volt tengerparti étterme, ahol be lehetett fizetni reggelire. Bőséges és finom volt.

Kétszer bementünk Korfu városba. Ennyire voltunk aktívak. :))

Egyik alkalommal a busz megállt a megállóban. Az út másik oldalán volt egy szálloda. Az éttermük terasza közvetlen az út mellett volt kb 1 emelet magasan. A vendégek elegánsan voltak felöltözve, damaszt abrosz, terítő-szerű anyaggal borított szék... És akkor a busz elindult. Nincs is jobb egy egészséges gázfröccsnél.

Amit imádunk Korfuban, az a stabilitás és a jó értelembe vett változatlanság. Mindig jó idő van, az emberek kedvesek, a görög vendégszeretet lenyűgöző. Az elmúlt években csak az autók és a buszok lettek csendesebbek, minden más változatlan.

Egy dologban "csalódtam" csak. A hazaútra is kértünk taxit. Az időpontba belekalkuláltam a "görögös pontosságot". 10 perccel hamarabb jött, mint kértük.

hazaút: 2019.07.28 W6 2446 HA-LYQ 6A 
felszállás 9:56 17-s pálya, leszállás 10:15 13R